Znane dotąd popularne metody działania oszustów zaczynają przybierać nowe formy. Bank Śląski na swojej stronie zamieścił oficjalny komunikat ostrzegający przed zmodyfikowanym oszustwem ,,na policjanta”.

Jeszcze do niedawna telefony od fałszywych policjantów odbierały osoby starsze, po uprzednim telefonie od fałszywego wnuczka, który informował o rzekomym wypadku i prosił o pieniądze. Oszust podając się za policjanta przekonywał rozmówcę o prowadzonych działaniach mających na celu schwytanie ,,wnuczka” na gorącym uczynku i prosił seniora o pomoc policji i przekazanie pieniędzy rzekomemu koledze wnuczka.

Zmodyfikowana metoda tego oszustwa, jest o wiele prostsza, ale niestety nie mniej skuteczna. Oszuści podając się za policjantów lub oficerów organów ścigania prowadzących śledztwo próbują wyłudzić dane do logowania do systemu bankowości elektronicznej.

Osoba dzwoniąca może podać się za pracownika biura śledczego (przedstawi się i poda numer legitymacji), zapyta się o kwotę, jaką masz na koncie i w jakim banku. Następnie poinformuje Cię, że w banku są hakerzy i zaraz stracisz wszystkie pieniądze. Następnie poprosi Cię o podanie loginu i hasła do Twojej bankowości internetowej. Następnie poprosi o podanie kodu SMS. Na podstawie tych danych oszust może zmienić w bankowości numer telefonu do autoryzacji Twoich transakcji. Od tej chwili kody SMS będą wysyłane na telefon przestępcy. Oszust może przelać Twoje pieniądze na konta w innych bankach.

Pamiętaj! Policja, ani jakakolwiek inna instytucja nie poprosi Cie o dane do logowania do systemu bankowości elektronicznej!

6 KOMENTARZE

    • Wielu ludzi nie rozumie jak ktoś jeszcze może się dać nabrać ,,na wnuczka”. Pomimo to wciąż nie brakuje oszukanych osób 🙁

  1. We Francji bardzo popularne sa tego typu oszustwa, osoby – hakerzy falszuja naglowki duzych firm, czy bankow i prosza w ramach jakiejs reorganizacji o ponowne przeslanie danych osobowych, potem te dane osobowe wykorzystuja w zupelnie innych celach. Z reguly takie maile czy listy roja sie od bledow, dlatego ze za ekranem skrywaja sie hakerzy z krajow afrykanskich – w sumie niedostepni dla francuskiej policji, dla ktorych jednak jezyk francuski nie jest pierwszym jezykiem.

    • Ciekawa metoda, u nas dane osobowe są często wyłudzane przy pomocy fałszywych ofert pracy, a następnie wykorzystywane do zaciągania pożyczek na wyłudzone dane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię