Termin „catfish” został wprowadzony przez amerykańskiego producenta filmowego i dziennikarza Yaniva Schulmana, który od lat obserwował i opisywał metody działania współczesnych internetowych oszustów.

Catfish szuka swoich ofiar głównie na portalach randkowych, społecznościowych i czatach. W tym celu tworzy w sieci swoją nową, fikcyjną tożsamość. Zakłada kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt fałszywych kont. Wiadomości pisane są najczęściej słabą angielszczyzną lub tłumaczone przez translatory internetowe na język polski. Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Początkowo są komplementy, czułe słówka i obietnice wspólnego życia. Później pada prośba o ,,pomoc finansową”. Taka ,,prośba” najczęściej pojawia się tuż przed umówionym spotkaniem, na które oszust ma wybrać się z dalekiego kraju. Na kilka dni przed przylotem informuje, że został okradziony i nie ma pieniędzy na przylot, bądź potrzebuje pieniędzy na pilną operację dla bliskiej osoby. Efekt jest prosty: po wysłaniu pieniędzy ta tak dobrze rokująca znajomość radykalnie się kończy.

Ofiarą tego typu oszustwa padła 46-letnia mieszkanka Sztumu*, która poznała mężczyznę na jednym z internetowych portali społecznościowych. Ten podawał się za amerykańskiego żołnierza, stacjonującego w Afganistanie. Mężczyzna prócz przyjazdu do Polski po zakończeniu misji obiecał swojej ofierze, przesłanie skrzyni ze złotem i pieniędzmi, którą rzekomo otrzymał za uratowanie życia Afgańczykowi. Kobieta uwierzyła w każde jego słowo. Aby ,,pomóc” mu przemycić 55 kilogramową skrzynię z obiecanym złotem którym, się podzielą 46-latka przysyła oszustowi pieniądze, które rzekomo miały pokryć koszty transportu,kuriera, oraz adwokata dla zatrzymanego żołnierza. Na ten cel zapożyczyła się i wzięła kredyty na blisko 107 tys. zł. Dopiero wtedy dotarło do niej, że padła ofiarą internetowego oszusta.

 

*www.sztum.policja.gov.pl

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułIle kosztuje SMS premium?
Następny artykułUdawał kominiarza i wyłudzał pieniądze
Bozena Kultys
Jako pracownik największych w Polsce firm telekomunikacyjnych, oraz będąc związana z sektorem bankowym, w swojej pracy ciągle spotyka się z różnego rodzaju oszustwami. Autorka książki "Stop Oszustom", w której w przystępny sposób opisuje techniki manipulacyjne stosowane przez oszustów. Pozycja szczególnie ceniona jest przez osoby starsze, czyli najbardziej narażone na działania przestępców oraz osoby mające mniejsze obycie z nowoczesnymi technologiami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię