Tylko dzięki czujności pracownicy banku 67-latnia mieszkanka powitu Ryckiego (woj. Lubelskie) nie  straciła 10 tysięcy złotych. Na taką właśnie kwotę chciała wczoraj  w jednym z banków zrealizować przelew dla poznanego w internecie rzekomego żołnierza amerykańskiej armii.

Wielu z nas wykorzystuje Internet nie tylko do kontaktów biznesowych, czy codziennych kontaktów z rodziną i znajomymi. Od lat Internet jest również miejscem, w którym szukamy i nawiązujemy nowe znajomości. W tym celu nie wykorzystujemy tylko portali randkowych, ale również serwisy społecznościowe. 

Na jednym z takich portali 67-latka nawiązała znajomość mężczyzną podającym się za żołnierza amerykańskiej armii. Mężczyzna szybko wzbudził zaufanie kobiety, toteż poprosił ją o wykonanie przelewu w kwocie 10 tysięcy złotych za przesyłkę, która miała przyjść nas jej domowy adres. Nie była to jednak zwykła przesyłka, tylko „ściśle tajna” paczka.

Wczoraj (2.08.2021) kobieta poszła do jednego z ryckich banków zrealizować przelew. Pieniądze miały być przesłane na podane przez „generała” konto jego znajomego. Kiedy 67-latka poprosiła pracownię banku o wykonanie przelewu za wysłaną przesyłkę pocztową, tej wydało się podejrzane zlecenie przelewu w takiej wysokości. O swoich podejrzeniach powiadomiła Policję. Na szczęście w ostatniej chwili udało się uchronić 67-latkę przed utratą pieniędzy.

Opisany powyżej schemat oszustwa był na stop-oszustom.pl już opisywany, gdyż jest to dość częsty schemat działania internetowych oszustów, którzy wyłudzają pieniądze przy pomocy matrymonialnych obietnic. Zdobywają zaufanie samotnych kobiet, a następnie proszą o pieniądze, bądź ,,wysyłają” ofierze ,,tajną”, ,,drogocenną” przesyłkę, która jest prezentem a ofiara ma pokryć koszty przesyłki, których wciąż przybywa. Oszustwo to znane jest jako oszustwo nigeryjskie, lub oszustwo ,,na żołnierza”. 

Policjanci przypominają, że w kontaktach z nieznaną osobą zawsze należy zachować ostrożność. Oszustwo „na żołnierza” to jedna z wielu form działania oszustów. Pamiętajmy, że dostęp do naszych profili internetowych powinni mieć tylko zaufani znajomi. To samo dotyczy rozmów przez komunikatory. Do wszelki sygnałów od obcych osób powinniśmy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

Oszuści ciągle modyfikując metody swoich działań, ale zamiar zawsze jest ten sam wyłudzenie pieniędzy. Nie decydujmy się pochopnie na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez tych rozmówców. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się osób najbliższych. Ustalmy, czy osoba, która dzwoni jest tą osobą, za którą się podaje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktujmy się z Policją. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here