Czym są bazy firm?

O tym czy dana firma odniesie sukces na rynku decyduje wiele czynników. Jednym z niezwykle ważnych jest dostęp do informacji.

Dla biznesu informacje były ważne od zawsze. Koncentrowały się nie tylko na tym, jakie jest zapotrzebowanie na dany produkt czy usługę, ale także na najnowszych trendach i aktualnej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie na informacje nie zmieniło się również dzisiaj, z tym jednak, że w XXI wieku są zupełnie inne możliwości ich znalezienia. Przedsiębiorcy, którzy potrzebują informacji o danej firmie korzystają dzisiaj z bazy firm.

Jakie informacje dostępne są w bazie?

Baza firm – polskich lub zagranicznych- to bardzo szybki sposób na dotarcie do informacji o danej firmie niezależnie od tego jaki ma ona profil działalności. W bazie można uzyskać przede wszystkim dane adresowe firmy, ale nie tylko. Zawierają one także informacje o tym, ilu pracowników dana firma zatrudnia czy o tym jaka jest jej osobowość prawna. W wyjątkowo szczegółowych bazach firm można znaleźć także informacje dotycząc obrotów i osiąganych przez firmę zysków. W niektórych bazach danych podawane są również dane osób, które w danej firmie odpowiedzialne są za podejmowanie kluczowych decyzji.

Wiarygodność danych w bazie

Informacje, które dotyczą firm są w miarę na bieżąco aktualizowane; jak często dokonywana aktualizacja danych zależy od tego, ile rekordów dana baza zawiera. W przypadku największych baz aktualizacja przeprowadzana jest raz w roku; w mniejszych bazach aktualizację przeprowadza się nawet raz w miesiącu. W przypadku bazy firm polskich informacje o firmie mogą pochodzić na przykład z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy z Krajowego Rejestru Sądowego; źródło, z którego czerpane są informacje zależy od tego, jaką osobowość prawną ma dana firma.

Jak szukać firmy w bazie?

Kryteria wyszukiwania mogą być bardzo różne. Każda baza firm podzielona jest według branż. Do tego w każdym katalogu branżowym utworzone zostały podkategorie; dzięki temu firmę można znaleźć wyjątkowo szybko. Kryterium branżowe to nie jedyna możliwość znalezienia interesującej nas firmy. Firmy można szukać również korzystając z kryterium lokalizacji; w tym przypadku pole poszukiwań można wybrać bardzo szerokie, można też je zawęzić. Polskich firm według tego kryterium możemy szukać np. wybierając dane województwo lub miasto, firm zagranicznych możemy szukać według na przykład krajów. Firm można szukać również według regionów albo kierując się nazwą firmy. W bazach firm polskich umieszczane są bardzo różne firmy, niezależni od tego jaka jest ich wielkość. Znajdziemy więc zarówno przedsiębiorstwa zatrudniające rzesze pracowników jak i małe rodzinne firmy.

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym dzisiaj do poszukiwania informacji jest internet. Na potrzeby biznesu, dla którego dostęp do informacji ma kluczowe znaczenie tworzone są bazy firm. Można w nich znaleźć każdą firmę niezależnie od profilu działalności. Tworzone są bazy firm polskich i zagranicznych.

Artykuł powstał przy współpracy z infobrokering.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.