Dywersyfikacja oszczędności – jak zabezpieczyć swój kapitał?

Gromadzone przez wiele lat oszczędności warto ulokować w produktach pozwalających uchronić je przed inflacją. Niskie stopy procentowe sprawiają, że bezpieczne lokaty bankowe to mało opłacalne rozwiązanie, inwestycja w akcje z kolei jest zbyt ryzykowna, aby przeznaczyć na nią całe oszczędności. Jak dywersyfikować portfel w bezpieczny sposób?

Na czym polega dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Przeznaczenie całych oszczędności na jeden wybrany produkt niesie ryzyko ich utraty w razie niepowodzenia, właśnie dlatego tak ważna jest dywersyfikacja portfela, czyli urozmaicenie posiadanych aktywów mające na celu obniżenie ryzyka inwestycyjnego. Różnorodność w tym przypadku pozwala uchronić przed stratą całego posiadanego kapitału. Istotne jest też, aby w odpowiedni sposób wybierać nabywane aktywa – wówczas nawet jeśli jeden z produktów inwestycyjnych okaże się nie trafiony, pozostałe chronią kapitał, a dodatkowo mogą też przynosić zyski.

miejsce na foto1

W co inwestować oszczędności?

Gromadzone przez wiele lat oszczędności warto lokować w produktach zapewniających z jednej strony ich bezpieczeństwo, z drugiej zaś – przynoszących zysk. Przy obecnej sytuacji rynkowej trudno jednak znaleźć inwestycje spełniające oba te warunki, stąd też najrozsądniej jest zdywersyfikować portfel. Część posiadanego kapitału można wpłacić na lokatę w banku oraz konta oszczędnościowe. Znalezienie atrakcyjnej propozycji będzie jednak trudnym zadaniem, ponieważ większość banków oferujących lokaty z oprocentowaniem wyższym niż 3% wymaga od klientów spełnienia pewnych warunków, jak np. założenie rachunku osobistego i zasilanie go co miesiąc konkretnymi kwotami. Inne rozwiązanie to inwestycja w nieruchomości, jednak decydując się na zakup mieszkania pod wynajem trzeba mieć odpowiednie rozeznanie rynku i wybrać lokal, który znajdzie szybko najemców. Przy mniej zasobnym portfelu rozwiązaniem mogą okazać się udziały w spółkach inwestowania zbiorowego bądź weksle inwestycyjne. Zainteresowaniem osób chcących urozmaicić swój portfel cieszą się też sztabki złota, których cena w ostatnim czasie rośnie. Jak inwestować w metale szlachetne?

Złoto inwestycyjne – dlaczego warto je kupić?

Zakup metali szlachetnych to dobry pomysł na urozmaicenie swojego portfela inwestycyjnego. Ponieważ nie da się ich dodrukować, jak pieniędzy, opierają się inflacji i uważane są za bezpieczną formę lokowania oszczędności. Szczególnie dużym zaufaniem cieszy się u inwestorów złoto fizyczne – sztabki tego metalu szlachetnego łatwo ukryć i przenieść, a ponieważ nie traci ono na wartości, kojarzy się z zabezpieczeniem na trudne czasy. Królewski kruszec już od wieków pozostaje cenny niezależnie od sytuacji gospodarczej i politycznej. Argumentem przemawiającym za jego kupnem jest także fakt, że złoto nie podlega opodatkowaniu, o ile nie sprzedajemy go przed upływem sześciu miesięcy od dnia zakupu. Złoto inwestycyjne zasadniczo nie jest jednak nabywane z myślą o jego upłynnieniu, o ile nagle rosnąca cena tego kruszcu nie zachęci do takiego kroku. Metale szlachetne traktowane są raczej jak inwestycja długoterminowa i można je gromadzić przez dłuższy czas, np. kupując pojedyncze sztabki inwestycyjne w sytuacji, gdy zdarzą się nadwyżki finansowe.

miejsce na foto2

Jak kupować sztabki złota?

Metale szlachetne należy kupować tylko u sprawdzonych dostawców. Dilerzy kruszców, jak np. 79 Element, działają również za pośrednictwem Internetu, ważne jest jednak, aby nabywane walory posiadały certyfikaty potwierdzające ich jakość. Z dużą ostrożnością należy zaś traktować oferty sprzedaży od prywatnych osób. Sztabka złota, której cena jest znacznie niższa niż wskazuje na to oficjalny kurs, może okazać się podróbką. Najrozsądniej jest zaopatrywać się w kruszce fizyczne u sprzedawców z ugruntowaną pozycją na rynku. Dzięki temu zyskamy pewność, że każda nabyta sztabka złota to produkt oryginalny i pełnowartościowy, który w razie konieczności będzie można bez problemów sprzedać. Więcej na https://79element.pl/sztabki-zlota/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.