Facebookowy oszust wyłudził ponad 1 mln 300 tys. zł. przez SMS-y Premium

W marcu br. zatrzymano ośmiu członków grupy przestępczej dokonujacej oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium. We wrześniu zatrzuty usłyszeli kolejni dwaj sprawcy. Kolejnym powiązanym z grupą sprawcą okazał się być 24-latek, który wyłudził ponad 1 mln 300 tys. zł.

Schemat oszustwa zawsze był ten sam: na portalu społecznościowym pojawiał się fikcyjny profil sklepu, gdzie hotelu, w bądź znanej osoby. Następnie na takiej nowopowstałej stronie szybko ogłaszano konkurs, w którym rzekomo do wygrania były bony na zakupy, samochody, czy inne cenne nagrody.

Równie szybko na fałszywym profilu publikowano linki do profili rzekomych zwycięzców. Osoby, które „wygrały” proszone były o pobranie i odesłanie formularza odbioru nagrody że wskazanej przez oszustów strony. Oczywiście żadnej nagrody nie było, choć „wygrywał” każdy, gdyż jeden z podanych w ogłoszeniu wyników linków otwierał profil osoby, które która w taki link kliknęła. Miało to skłonić internautów do pobrania formularza że wskazanej strony. Szybko jednak  okazywało się, że warunkiem pobrania owego formularza jest wysłanie jednego, bądź dwóch SMS-ów na pięciocyfrowy numer zaczynający się cyframi 925. Dwie cyfry po dziewiątce wskazują nam cenę SMS-a netto. Oznacza to, że poszkodowani tracili 25 zł netto, a 30,75 zł brutto za każdego wysłanego SMS-a.

Pierwszych podejrzanych w tej sprawie zatrzymano w marcu br. min w Warszawie i Białym Dunajcu o czym pisaliśmy tutaj. Kolejni dwaj sprawcy usłyszeli zarzuty we wrześniu br. Śledczy pracujący nad tą sprawą ustalili, że powiązany z tym procederem jest również przebywający obecnie w Zakładzie Karnym 24-latek. Poszukiwany trzema listami gończymi mężczyzna został zatrzymany w lutym 2017 r., do odbycia kary pozbawienia wolności za różnego rodzaju przestępstwa (m.in. za kradzież z włamaniem). Mężczyzna trafił do Zakładu Karnego, gdzie odbywa zasądzoną karę.

Jednakże w trakcie prowadzonego śledztwa dotyczącego SMS Premium że ów 24-letni mężczyzna powiązany jest również i z tym przestępczym procederem. Od połowy 2016 r. prowadził oszukańczy serwis internetowy z fikcyjnymi konkursami. Niejednokrotnie nielegalnie używał znaków towarowych znanych firm, oferując np. odzież markową czy bony na zakupy do znanych sklepów sieciowych. Działanie to miało uwiarygodnić rzekomy konkurs. Na uczestników konkursu nie czekały nagrody, ale wysoki rachunek telefoniczny, za SMS-y Premium. Sprawca wyłudzał także pieniądze poprzez SMS-y na pomoc w budowie placu zabaw dla dzieci (co również nie polegało na prawdzie). W sumie wyłudził prawie 1 mln 315 tys. złotych.

Kilka dni temu 24-latek usłyszał zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 286 KK). Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. 15 listopada decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.