W życiu każdego człowieka może wystąpić konieczność skorzystania z porad prawnych. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest odwiedzenie prawnika czy kancelarii adwokackiej. Niestety wiąże się to z mniejszymi lub większymi kosztami. Istnieją też źródła darmowych porad prawnych, ale nie każdy wie, gdzie ich szukać.
W Sieci dostępnych jest wiele blogów i portali z poradami prawnymi. Znalezienie ich nie jest trudne, ale pojawia się kwestia ich wiarygodności. Nierzadko na forum wypowiadają się osoby bez wykształcenia prawniczego, bez doświadczenia, opierające się jedynie na wyczytanych gdzieś informacjach i swoich osobistych interpretacjach. Nie można mieć wówczas pewności co do słuszności takich porad.
Porady prawne – gdzie ich szukać?
Szeroko pojęte prawo jest bardzo zawiłe i dla przeciętnego obywatela wręcz enigmatyczne, trudne do właściwego zinterpretowania. Oczywiście nie brakuje różnych stron internetowych, gdzie można znaleźć odpowiedzi na zadane pytania, ale różnie bywa z ich wiarygodnością. Mogą być to błędne informacje, w mniejszym lub większym stopniu sprzeczne z prawdą. Tym bardzo, że prawo cały czas się zmienia i nawet prawnicy muszą regularnie aktualizować swoją wiedzę. Udzielenie błędnych porad przez niekompetentną osobę może skutkować mniej lub bardziej poważnymi konsekwencjami. Niezwykle ważne jest to, aby bardzo ostrożnie dobierać źródła informacji.
Oczywiście można znaleźć witryny internetowe i blogi, które zawierają wiele przydatnych rad, podawane tam informacje są poprawne i aktualne w dniu ich publikacji. Niestety są też i takie wprowadzające w błąd, dezinformujące. Nigdy nie można mieć pewności co do tego, że zamieszczane w Internecie informacje są zgodne z prawdą. Nawet jeśli były one prawdziwe i aktualne w chwili ich zamieszczenia, po pewnym czasie mogą być już nieaktualne, czyli zupełnie nieprzydatne, wprowadzające w błąd. Opieranie się na nich nie ma najmniejszego sensu. Jeśli ktoś nie posiada wiedzy z zakresu szeroko pojętego prawa, nie będzie nawet zdawał sobie sprawy z tego, czy przeczytane informacje są zgodne z prawdą i będzie od początku postępował niewłaściwe.
Tylko zaufane źródła
Żadne książki ani oprogramowania nie mogą zastąpić porady prawnej. Jeśli chce się ją uzyskać, należy skontaktować się prawnikiem. Przeczytane w Internecie porady mogą w pewnym stopniu okazać się przydatne, ale każdy przepadek jest inny i musi zostać rzetelnie przeanalizowany. Adwokaci stosują indywidualne podejście do każdego klienta, przez co są w stanie zaoferować profesjonalną pomoc prawną, skupiając się na konkretnym problemie.
Możliwe jest uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej, co wymaga złożenia stosownego oświadczenia o braku możliwości samodzielnego sfinansowania tego typu usługi. Poradnictwo takie prowadzone jest przez Urząd Miasta/Gminy. Osobami uprawnionymi do udzielania porad prawnych są wyłącznie te znajdujące się na liście adwokatów i radców prawnych lub doradców podatkowych. Przed skorzystaniem z porad prawych należy zawsze sprawdzić dany podmiot. Wybranymi usługodawcami powinny być osoby kompetentne, doświadczone.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizujacej się w prawie podatkowym |