Gdzie w domu trzymać ważne dokumenty i klucze, by nigdy więcej ich nie zgubić?

Wyrabianie zagubionych dokumentów często wiąże się ze stresem i długim oczekiwaniem. Bez niektórych papierów jak dowód osobisty czy prawo jazdy życie mocno się komplikuje. Aby tego uniknąć, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie dokumentów i kluczy.

Co po zgubieniu dokumentów?

Każdy, kto zgubił kiedyś ważne dokumenty, wie, jak trudno je później wyrobić ponownie. Jeszcze gorzej jest z kluczami. W przypadku tradycyjnych aut czy drzwi dorobienie to kwestia kilku złotych i wizyty u ślusarza. Nowoczesne samochody i systemy drzwiowe często są tak zabezpieczone, że dorobić klucze można tylko u producenta. Czasami za tysiące złotych. Bolesne bywa też zagubienie dokumentów pojazdu. Przeczytaj, jakie konsekwencje cię czekają, jeśli je zgubisz:

https://kioskpolis.pl/zgubione-dokumenty-samochodu-karta-pojazdu-i-ubezpieczenie/

Pozostaje pytanie, co zrobić, by nie dopuścić do takich sytuacji w przyszłości. W tym celu warto trzymać się poniższych prostych sposobów na przechowywanie dokumentów i kluczy.

Polisa turystyczna krok po kroku — wybierz najlepszą dla siebie!3.jpg

Dobrze przemyślane miejsce na klucze i dokumenty

Przede wszystkim dobrym pomysłem jest wyznaczenie w domu jednego miejsca do przechowywania dokumentów i kluczy. Powinno być zabezpieczone przed zalaniem i słońcem. Sprawdzi się więc szuflada czy półka na wysokim regale. W szufladzie służącej przechowywaniu kluczy i dokumentów warto mieć porządek. Jego zachowanie ułatwią kolorowe oznaczenia. Do kluczy można dodawać zawieszki i je opisywać, a różne dokumenty trzymać w kolorowych teczkach.

Równolegle dobrze mieć drugie miejsce w pobliżu drzwi wejściowych, w którym można bezpiecznie przechowywać wszystkie te dokumenty i klucze, które przydają się na co dzień. Prawo jazdy czy klucze od domu lepiej mieć w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. Powinno ono być jednak ściśle wyznaczone i znane wszystkim domownikom. W przeciwnym razie bardzo łatwo o ich zgubienie.

Niektóre dokumenty, jak paszport, występują tylko w jednym egzemplarzu, który warto trzymać w najbezpieczniejszym miejscu w domu. Podobnie bywa z ważnymi kluczami. Jednak często właściciele domów dysponują nawet kilkoma pękami zapasowych kluczy. Trzymanie ich wszystkich w jednym miejscu mija się z celem. W takim wypadku warto mieć też dodatkową skrytkę w miejscu nieoczywistym, jak garaż czy strych.

Przygotuj się do podróży — zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne!2.jpg

Czego warto nauczyć się od obieżyświata?

Rzeczą, którą zwykle robią osoby wyjeżdżające na długą wyprawę za granicę, jest fotografowanie wizy i paszportu, a następnie wysyłanie ich sobie na maila lub umieszczanie w chmurze danych na Dysku Google czy w Dropboxie. Warto podpatrzeć ten sposób i zastosować go również na co dzień.

W razie zagubienia papierów znajomość numerów i dat wydania znacznie ułatwi ponowne uzyskanie dokumentu. W niektórych przypadkach sama kopia wystarczy jako dowód ubezpieczenia czy posiadania pozwoleń. W osobnym, bezpiecznym miejscu można trzymać też kserokopie dokumentów lub kopie kluczy. Warto mieć je nie w samym domu, lecz na przykład u bliskich przyjaciół czy rodziny. W razie włamania czy pożaru będą one nieodzowną pomocą. Przydają się też, gdy pod nieobecność właścicieli domu trzeba będzie szybko wejść do środka lub przedstawić ważne dokumenty w urzędzie w ich imieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.