Jak chronić smarfon przed uszkodzeniem?

Smartfon towarzyszy nam każdego dnia – zarówno podczas odpoczynku, jak i pracy czy nauki. Jest więc wiele sytuacji, które mogą narazić go na uszkodzenie. Warto zabezpieczyć przed nimi nasze urządzenie, tym bardziej że często wiele za nie zapłaciliśmy. Jak możemy to zrobić?

Jak zabezpieczyć ekran smartfona?

Na pękanie i porysowanie szczególnie narażony jest ekran smartfona. Wszelkie pojawiające się na nim defekty powodują, że korzystanie z urządzenia nie jest już tak komfortowe, a nawet staje się niemożliwe – nowoczesne telefony wyposażone są przecież w dotykowy wyświetlacz. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu odpowiednią ochronę. Możemy zrobić to na dwa sposoby.

Pierwszym jest zamontowanie na wyświetlaczu ochronnego szkła hartowanego. Jest ono bardzo wytrzymałe, więc stanowi odpowiednie zabezpieczenie dla ekranu, do którego jest idealnie dopasowane pod względem wymiarów. Jeśli telefon przypadkiem upadnie lub coś na niego spadnie, w pierwszej kolejności pięknie właśnie cienka szklana tafla. Oczywiście nie zawsze musi się tak zdarzyć – szkło jest odporne na działanie czynników mechanicznych, więc nie zawsze spowodują one jego uszkodzenie.

Alternatywą dla szkła hartowanego jest specjalna folia – nie zapewnia ona jednak tak dobrej ochrony i najlepiej sprawdzi się na ekranach posiadających już powłokę ochronną, np. w postaci szkła Gorilla Glass. Folia ma niższą twardość, jest mniej estetyczna od szkła, a jeśli trafimy na produkt słabej jakości, może samoistnie odklejać się od wyświetlacza lub nawet pozostawić na nim ślady kleju. Folie tego typu są jednak niedrogie, więc w razie potrzeby można regularnie je wymieniać.

Jak ochronić obudowę?

W sklepach znajdziemy również wiele pokrowców i etui na telefon, które w zależności od konstrukcji mogą zabezpieczać jedynie „plecy” naszego smartfona lub też jego przednią część. Etui typu plecki najczęściej powstają z silikonu lub wytrzymałego poliwęglanu, który chroni przed zarysowaniami zarówno tył, jak i brzegi telefonu. Taki produkt posiada wszelkie niezbędne wycięcia umożliwiające normalną obsługę smartfona.

Niektóre etui wyposażone są również w dodatkowy element w postaci przedniej klapki – aby skorzystać z telefonu, wystarczy jedynie odchylić ją na bok, podobnie jak przerzuca się kartki w książce. Tego typu futerał może być wykonany np. ze skóry, a telefon może być w nim umieszczony na stałe – aby z niego skorzystać, nie musimy go wyciągać.

Unikanie zagrożenia to podstawa

Zabezpieczenie ekranu telefonu oraz odpowiedni pokrowiec – etui, futerał, wsuwka czy kieszonka – w dużej mierze ochronią nasze urządzenie przed uszkodzeniem, np. podczas transportu w torbie czy w wyniku upuszczenia. Starajmy się jednak unikać potencjalnie groźnych sytuacji – trzymanie smartfona na kolanach, wrzucanie do kieszeni z kluczami czy odkładanie na brzegu biurka znacznie zwiększają ryzyko jego upadku i pęknięcia lub powstania nieestetycznych rys. Zachowanie zasad bezpieczeństwa w połączeniu z dobrej jakości elementami ochronnymi pozwoli nam w dużym stopniu wyeliminować ryzyko uszkodzenia drogiego telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.