Jak nie dać się oszukać w internecie?

Internet jest bezpiecznym miejscem, gdy wie się jak z niego korzystać. Niestety jak pokazuje praktyka wiele osób w zdecydowanie zbyt prosty sposób daje się nabrać oszustom co zachęca kolejne osoby do podejmowania prób naciągania. Program edukujące głównie osoby starsze przynoszą pewne rezultaty, ale nie tylko one ulegają pokusie darmowego iPhona, odebrania pieniędzy od nigeryjskiego księcia czy chęci pomocy weteranowi, który na wojnie w fikcyjnym kraju stracił nogę i jednocześnie zachorował na raka. Zasad bezpiecznego korzystania z internetu powinno uczyć się już w szkole, jest to również zadanie dla rodziców. W tym artykule pokażemy kilka zasad, których przestrzeganie zwiększa bezpieczeństwo w sieci.

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Portale społecznościowe sprawiły, że nasze dane prywatne, które wcześniej bardzo chroniliśmy nagle przestały mieć znaczenie. Powszechny dostęp do serwisów streamingowych i innych portali subskrypcyjnych, wpłynął na naszą czujność i już tak nie zwracamy uwagi na to gdzie podajemy dane do karty kredytowej. Dane osobowe są najważniejszym i najbardziej newralgicznymi informacji jakimi możemy dzielić się ze światem. Zastanów się kilka razy za nim podasz informacje na swój temat na stronie co, do której wiarygodności masz wątpliwości. To samo tyczy się wysyłania swoich informacji przypadkowym osobom z internetu. Popularny proceder wyłudzania danych osobowych stosowany jest na portalach ogłoszeniowych. Jeżeli ktoś chce od Ciebie coś więcej niż CV np. PESEL, a ty tej osoby nie widziałeś na oczy to automatycznie zakończ rozmowę.

Gdy zatroszczysz się o swoje dane, zrób wszystko, aby były one ukryte za mocnym hasłem. Choć jest to upierdliwe, to powinniśmy mieć generowane hasło do różnych portali, nie należy korzystać z tych samych haseł co do banku np. na portalu społecznościowym. Standardowe hasła nie sprawiają większych problemów w odkodowaniu, im mniej znaków tym jest to łatwiejsze. Dodatkowo należy pamiętać o stosowaniu cyfr, wielkich i małych znaków, znaków specjalnych oraz unikania słów znajdujących się w słownikach.

Nie otwieraj podejrzanych wiadomości, nie znasz żadnego Marka, a ten wysyła Ci załącznik i prosi o jego przeczytanie? Po co masz go otwierać, jeżeli nieznajomy prosi Cię, abyś zrobił coś konkretnego to zastanów się jaki może mieć w tym cel.

W internecie należy weryfikować wszystkie informacje tylko wtedy można wyciągać trafne wnioski. Obecnie fake news staje się informacją, która nie jest często weryfikowana, a kłamstwo powtarzane po stokroć staje się prawda. Dlatego za nim w coś uwierzysz sprawdź dokładnie czy to ma sens i zweryfikuj to z informacjami pochodzącymi z innych serwisów.

Sprawdzaj dokładnie adres strony, na której aktualnie się znajdujesz. Oszuści wykorzystują nieuwagę ofiar podrabiając strony w taki sposób, żeby wyglądały identycznie jak oryginalne. Zazwyczaj różnica w domenę jest na tyle subtelna, że możesz jej nie zauważyć na pierwszy rzut oka. Najgorzej, gdy zostanie podrobiona strona banku a ty podasz informacje do konta. Tutaj warto wspomnieć o tym, że banki czy inne instytucje nigdy nie proszą Cię o przesyłanie danych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

To tylko część z wielu zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Jeżeli temat Cię zainteresował sprawdź koniecznie stronę https://faktysatakie.pl/ na której znajdziesz więcej ciekawych informacji ze świata technologii. W tym artykule byłoby to na tyle i widzimy się w kolejnych wpisach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.