,,W celu weryfikacji podaj swój nr telefonu i wpisz otrzymany kod”-taki komunikat znajdujemy na stronach obiecujących darmowe bony do sklepów, czy ,,rozdających” drogie gadżety w ramach ,,konkursów” organizowanych na portalach społecznościowych. Po wpisaniu kodu ,,weryfikacyjnego” na nasz numer telefonu zaczynają przychodzić płatne SMS-y. 

Usługa o podwyższonej opłacie, bo o nich mowa, to tzw. usługa telekomunikacyjna z dodatkowym świadczeniem, która może być realizowana przez inny podmiot niż dostawca usługi telekomunikacyjnej. SMS premium, określane również jako usługi specjalne są dziś bardzo popularną formą płatności. Płacimy w ten sposób za zamieszczanie ogłoszeń w Internecie, za pobieranie dzwonków, tapet, gier Java, czy za dostęp do szerszych możliwości na portalach społecznościowych. Usługi o podwyższonej opłacie, świadczone z wykorzystaniem wiadomości SMS. podzielić można na dwa rodzaje: MO (Mobile Orginated), oraz MT (Mobile Terminated)

MO (Mobile Originated) – to SMS, który my wysyłamy pod wskazany numer. Za każdy taki SMS, jest pobierana jest opłata. MT (Mobile Terminated) – to cykliczna usługa przychodząca np. usługa prenumeraty (subskrypcji) płatnych wiadomości SMS. Aktywujemy ją poprzez wysłanie wiadomości SMS (najczęściej bezpłatnej), bądź wpisanie na stronie internetowej usługodawcy otrzymanego SMS-em kodu. Następnie, w ramach aktywowanej usługi na nasz telefon przychodzą wiadomości SMS, za które pobierana jest opłata.

Płatne subskrypcje SMS znajdujemy też na stronach obiecujących darmowe bony do sklepów, czy ,,rozdających” drogie gadżety w ramach ,,konkursów” organizowanych na portalach społecznościowych. Informacja u usłudze zawarta jest w regulaminie, który czasami widoczny jest dopiero na samym dole strony, zapisany drobnym druczkiem.

Opłaty za przychodzące w ramach subskrypcji SMS-y są doliczane do rachunku telefonicznego. Opłaty za usługi subskrypcyjne mogą podwyższyć kwotę rachunku o kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet o kilkaset złotych. W regulaminie danej usługi powinna być zawarta informacja, o metodzie jej dezaktywacji. Usługi subskrypcyjne możemy też zablokować u swojego operatora.

W sieci Play wysyłamy SMS o treści STOP na numer 6000. W Play możemy również sprawdzić jakie subskrypcje mamy aktualnie uruchomione. Robimy to wysyłając SMS o treści LISTA na numer 6000.
W Orange logujemy się na konto w Mój Orange lub dzwonimy do Biura Obsługi Klienta 510 100 100 (opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora).
W Plusie wysyłamy SMS o treści LIMIT MT 0 na numer 2601
W T-Mobile dzwonimy a biuro obsługi abonenta – 602 900 000.

Więcej o popularnych oszustwach z wykorzystaniem płatnych SMS-ów:

https://stop-oszustom.pl/usluga-rebusy-zostala-aktywowana-uwazaj-bo-stracisz-pieniadze/

https://stop-oszustom.pl/miala-byc-praca-a-sa-platne-smsy/

https://stop-oszustom.pl/nowy-scam-znalazlem-twoja-zgube/

https://stop-oszustom.pl/petycja-nie-platna-subskrypcja/

https://stop-oszustom.pl/nowy-sposob-wyludzania-pieniedzy-na-portalach-ogloszeniowych/

https://stop-oszustom.pl/testowanie-e-papierosow-nie-calkiem-darmowe/

,,Usługa rebusy została aktywowana”-uważaj, bo stracisz pieniądze!!

Źródło: Poradnik dla konsumentów – usługi telekomunikacyjne, Opracowanie: Departament Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), Warszawa, 16 marca 2015 r.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułFałszywi policjanci próbują też oszukiwać firmy!
Następny artykułZamieszczał fałszywe oferty pracy i wyłudzał pożyczki
Bozena Kultys
Jako pracownik największych w Polsce firm telekomunikacyjnych, oraz będąc związana z sektorem bankowym, w swojej pracy ciągle spotyka się z różnego rodzaju oszustwami. Autorka książki "Stop Oszustom", w której w przystępny sposób opisuje techniki manipulacyjne stosowane przez oszustów. Pozycja szczególnie ceniona jest przez osoby starsze, czyli najbardziej narażone na działania przestępców oraz osoby mające mniejsze obycie z nowoczesnymi technologiami.

16 KOMENTARZE

 1. Bardzo dziękuję za pomoc.. Udało się zablokować subskrypcję..zapłaciłam 15 zł za naiwność.. Będę ostrożniejsza..

 2. Niestety, osoba starsza otrzymująca takie SMS z nr 60223 została naciągnięta przez 2 miesiąca na ponad 100zł. Najlepsze jest to że nigdy nie napisała żadnego SMS.
  Uwaga: zwykłe naciąganie ludzi.

 3. Jak mogę wyłączyć subskrycje z nr. 72876 nic nie działa pisze STOP , STOP PREMIUM ,STOP SMS PREMIUM itd. A jak blokuje nr u siebie w tel to i tak przychodzą powiadomienia że dostałem mms w serwisie orange może ktoś pomuc

  • Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z operatorem i zablokowanie usług Premium, jeśli chce Pan to zrobić sam to w zależności od operatora:
   w sieci Play możemy sprawdzić jakie subskrypcje mamy aktualnie uruchomione. Robimy to wysyłając SMS o treści LISTA na numer 6000. Otrzyma Pan wtedy nazwy i numery posiadanych subskrypcji. Wtedy na dany numer można wysłać STOP i nazwa usługi. Można też zablokować wszystkie subskrypcje wysyłając SMS o treści STOP na numer 6000.
   W Orange logujemy się na konto w Mój Orange lub dzwonimy do Biura Obsługi Klienta 510 100 100 (opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora).
   W Plusie wysyłamy SMS o treści LIMIT MT 0 na numer 2601
   W T-Mobile dzwonimy a biuro obsługi abonenta – 602 900 000.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię