Jak wyłączyć płatne SMS-y przychodzące?

,,W celu weryfikacji podaj swój nr telefonu i wpisz otrzymany kod”-taki komunikat znajdujemy na stronach obiecujących darmowe bony do sklepów, czy ,,rozdających” drogie gadżety w ramach ,,konkursów” organizowanych na portalach społecznościowych. Po wpisaniu kodu ,,weryfikacyjnego” na nasz numer telefonu zaczynają przychodzić płatne SMS-y. 

Usługa o podwyższonej opłacie, bo o nich mowa, to tzw. usługa telekomunikacyjna z dodatkowym świadczeniem, która może być realizowana przez inny podmiot niż dostawca usługi telekomunikacyjnej. SMS premium, określane również jako usługi specjalne są dziś bardzo popularną formą płatności. Płacimy w ten sposób za zamieszczanie ogłoszeń w Internecie, za pobieranie dzwonków, tapet, gier Java, czy za dostęp do szerszych możliwości na portalach społecznościowych. Usługi o podwyższonej opłacie, świadczone z wykorzystaniem wiadomości SMS. podzielić można na dwa rodzaje: MO (Mobile Orginated), oraz MT (Mobile Terminated)

MO (Mobile Originated) – to SMS, który my wysyłamy pod wskazany numer. Za każdy taki SMS, jest pobierana jest opłata. MT (Mobile Terminated) – to cykliczna usługa przychodząca np. usługa prenumeraty (subskrypcji) płatnych wiadomości SMS. Aktywujemy ją poprzez wysłanie wiadomości SMS (najczęściej bezpłatnej), bądź wpisanie na stronie internetowej usługodawcy otrzymanego SMS-em kodu. Następnie, w ramach aktywowanej usługi na nasz telefon przychodzą wiadomości SMS, za które pobierana jest opłata.

Płatne subskrypcje SMS znajdujemy też na stronach obiecujących darmowe bony do sklepów, czy ,,rozdających” drogie gadżety w ramach ,,konkursów” organizowanych na portalach społecznościowych. Informacja u usłudze zawarta jest w regulaminie, który czasami widoczny jest dopiero na samym dole strony, zapisany drobnym druczkiem.

Opłaty za przychodzące w ramach subskrypcji SMS-y są doliczane do rachunku telefonicznego. Opłaty za usługi subskrypcyjne mogą podwyższyć kwotę rachunku o kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet o kilkaset złotych. W regulaminie danej usługi powinna być zawarta informacja, o metodzie jej dezaktywacji. Usługi subskrypcyjne możemy też zablokować u swojego operatora.

W sieci Play wysyłamy SMS o treści STOP na numer 6000. W Play możemy również sprawdzić jakie subskrypcje mamy aktualnie uruchomione. Robimy to wysyłając SMS o treści LISTA na numer 6000.
W Orange logujemy się na konto w Mój Orange lub dzwonimy do Biura Obsługi Klienta 510 100 100 (opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora).
W Plusie wysyłamy SMS o treści LIMIT MT 0 na numer 2601
W T-Mobile dzwonimy a biuro obsługi abonenta – 602 900 000.

Więcej o popularnych oszustwach z wykorzystaniem płatnych SMS-ów:

https://stop-oszustom.pl/usluga-rebusy-zostala-aktywowana-uwazaj-bo-stracisz-pieniadze/

https://stop-oszustom.pl/miala-byc-praca-a-sa-platne-smsy/

https://stop-oszustom.pl/nowy-scam-znalazlem-twoja-zgube/

https://stop-oszustom.pl/petycja-nie-platna-subskrypcja/

https://stop-oszustom.pl/nowy-sposob-wyludzania-pieniedzy-na-portalach-ogloszeniowych/

https://stop-oszustom.pl/testowanie-e-papierosow-nie-calkiem-darmowe/

,,Usługa rebusy została aktywowana”-uważaj, bo stracisz pieniądze!!

Źródło: Poradnik dla konsumentów – usługi telekomunikacyjne, Opracowanie: Departament Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), Warszawa, 16 marca 2015 r.

8 komentarzy do “Jak wyłączyć płatne SMS-y przychodzące?”

  1. Bardzo dziękuję za pomoc.. Udało się zablokować subskrypcję..zapłaciłam 15 zł za naiwność.. Będę ostrożniejsza..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.