Aby przekazać notarialne pełnomocnictwo niezbędna jest wizyta u notariusza. To notariusz sporządza stosowne dokumenty, które następnie można przekazać pełnomocnikowi. Czym dokładnie jest pełnomocnictwo i jak je właściwie przekazać?
Czym jest pełnomocnictwo notarialne?
Pełnomocnik to osoba, która w naszym imieniu będzie mogła wykonać pewne czynności prawne, takie jak chociażby zakup lub sprzedaż nieruchomości, zawieranie umów handlowych, załatwienie bieżących spraw w związku z prowadzeniem firmy. Aby jednak mogła to zrobić, niezbędne jest przekazanie jej pełnomocnictwa. Sama forma pełnomocnictwa zależna będzie od tego, jaką formę umowy zawierać będzie pełnomocnik zgodnie z wolą mocodawcy. I tak na przykład upoważnienie notarialne w formie aktu notarialnego niezbędne będzie w przypadku czynności jaką jest zakup nieruchomości. Pełnomocnictwo zawsze spisywane jest u notariusza. Jest to ściśle określona procedura, która wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa. Szukając notariusza, który sprawnie poprowadzi czynności, warto skorzystać z oferty Kancelarii Notarialnej Anety Sitnickiej-Urbaniak. To zawsze profesjonalna i rzetelna obsługa poszczególnych spraw notarialnych. Kancelaria specjalizuje się we wszystkich czynnościach notarialnych. Wybierając tą kancelarię masz gwarancję sprawnego przekazania pełnomocnictwa, zgodnie z wszystkimi wytycznymi.
Jak przekazać pełnomocnictwo?
Aby przekazać pełnomocnictwo u notariusza, pierwszym krokiem będzie oczywiście sprawdzenie tożsamości poszczególnych stron. To znaczy, mocodawca, który udaje się do kancelarii musi zabrać ze sobą dowód osobisty, ale też powinien posiadać dane osoby, której to pełnomocnictwo chce przekazać. Niezbędne będą imię i nazwisko przyszłego pełnomocnika, PESEL, adres zameldowania, numer dowodu osobistego oraz imiona rodziców. Notariusz przygotowuje stosowne dokumenty. Pełnomocnikowi przekazuje się wypis udzielonego pełnomocnictwa. Jest to dokument, którym pełnomocnik może później legitymować się w każdym miejscu, w którym reprezentuje mocodawcę. Z przekazaniem pełnomocnictwa wiążą się też opłaty. Notariusz bowiem pobiera opłatę za wydanie wypisu, który później przekazywany jest pełnomocnikowi. Ponadto niezbędne jest też dokonanie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Cały proces przekazywania pełnomocnictwa u notariusza nie jest skomplikowany, jednak warto go powierzyć rzetelnej kancelarii z doświadczeniem. Wtedy mamy bowiem gwarancję, że cały proces pójdzie sprawnie i szybko.