W okresie wakacyjnym częściej zdarza nam się wypłacać pieniądze z różnych bankomatów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dlatego też warto wiedzieć o stosowanej przez przestępców metodzie kradzieży wypłacanych pieniędzy jaką jest tzw. cash trapping.

Wiele osób już potrafi rozpoznać podejrzane modyfikacje bankomatów w postaci nakładek do skimmingu kart, jednak trudniej  rozpoznać te stosowane w przypadku cash trappingu.

Pomimo tego, że bankomat działa prawidłowo i słyszymy charakterystyczny dźwięk przygotowywanych do wypłaty banknotów, ale nie zostają one wypłacone. Klient zwykle uznaje taką sytuację za awarię urządzenia i od razu kontaktuje się z bankiem. W tym czasie złodziej wyjmuje nasze pieniądze.

Na tym właśnie polega cash trapping. „Trap” to po angielsku „pułapka”. Każdy bankomat ma listwę czy szparę, przez którą wydaje pieniądze. Gdy nie wyjmiemy gotówki  w odpowiednim czasie, maszyna zabiera gotówkę z powrotem. Złodzieje montują nakładkę wewnątrz listwy wydającej gotówkę. Pieniądze się do niej przyczepiają dlatego nie wydostają się na zewnątrz.

Co zrobić, gdy pieniądze nie wyszły z bankomatu?
Przede wszystkim nie należy odchodzić od maszyny, ponieważ właśnie na to właśnie czeka złodziej. Warto dotknąć listwy wydającej, ponieważ   pułapki na banknoty nie są mocno przymocowane. Przestępcy muszą mieć do nich łatwy dostęp.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułOszukiwali na pokazach. Zapłacą ponad 2,7 mln kary
Następny artykułUwaga na fałszywe e-maile z wezwaniem do zapłaty zaległego VAT
Bozena Kultys
Jako pracownik największych w Polsce firm telekomunikacyjnych, oraz będąc związana z sektorem bankowym, w swojej pracy ciągle spotyka się z różnego rodzaju oszustwami. Autorka książki "Stop Oszustom", w której w przystępny sposób opisuje techniki manipulacyjne stosowane przez oszustów. Pozycja szczególnie ceniona jest przez osoby starsze, czyli najbardziej narażone na działania przestępców oraz osoby mające mniejsze obycie z nowoczesnymi technologiami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię