Kazali przedsiębiorcom płacić za reklamy, których nie zamawiali-trafili za kratki

fot. foter.com

Policjanci z Poznania zatrzymali dwóch mężczyzn. Oszukiwali oni przedsiębiorców wystawiając faktury za reklamy w internetowych katalogach , której nigdy nie zamawiali. Sprawcy tego oszustwa trafili do aresztu śledczego na okres 3 miesięcy. Grozi im do 8 lat więzienia.

Policjanci z Komisariatu Policji Nowe Miasto w Poznaniu od połowy lutego br. prowadzili sprawę dotyczącą firmy wystawiającej faktury za niezamówione usługi. Z informacji jakie uzyskali funkcjonariusze wynikało, że 28-letni mężczyzna od kilku lat prowadzi firmę usługową, oferującą reklamy w Internecie.

Zatrudnieni w firmie telemarketerzy dzwonili do przedsiębiorców i informowali ich, że w związku z tym, że nie wypowiedzieli zawartej wcześniej umowy, uległa ona automatycznemu przedłużeniu, na kolejny okres. Informowali o przyjeździe kuriera, który dostarczając fakturę VAT pobierał równocześnie opłatę za przedłużenie reklamy na kolejny okres. Telemarketerzy nakłaniali rozmówców do zapłaty informując o rzekomych konsekwencjach wynikających z braku płatności. Przedsiębiorcy obawiając się skierowania sprawy do firmy windykacyjnej i potencjalnych dodatkowych kosztów ,,przedłużali”, a w rzeczywistości zawierały umowę i płacili za usługę.

Z policyjnych ustaleń wynika, że proceder ten mógł trwać kilka lat. Śledczy podejrzewają, że proceder ten trwał od 2014 roku. Dane osób do których dzwoniono oszuści pozyskiwali z ogólnodostępnych baz internetowych zawierających informację na temat osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jeden z zatrzymanych mężczyzn prowadził specjalne szkolenia dla osób zajmujących się dzwonieniem do fikcyjnych klientów firmy. Wprowadził również specjalne nagrody i premie, które miały motywować pracowników do pozyskania jak największej ilości osób, które godziły się na podpisanie fałszywych faktur i zapłacenie rachunku.

14 marca br. policjanci zatrzymali podejrzanych o oszustwa. W siedzibie firmy zabezpieczono 12 komputerów, przesłuchano również pracowników, którzy zajmowali się telemarketingiem i manipulowaniem pokrzywdzonych. Funkcjonariusze dotarli już do 24 osób pokrzywdzonych tym procederem, jednak szacują że liczba ta może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy.

Dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za oszustwa decyzją sądu trafiło na 3 miesiące do aresztu. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, dotyczy pokrzywdzonych z terenu całego kraju.

 

 

2 komentarze do “Kazali przedsiębiorcom płacić za reklamy, których nie zamawiali-trafili za kratki”

  1. I’m really enjoying the design and layout of your website.
    It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
    for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer
    to create your theme? Fantastic work!

  2. I simply couldn’t leave your site before suggesting that I really enjoyed the usual information a person provide on your visitors? Is going to be back regularly in order to inspect new posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.