Na Facebooku wciąż pojawiają się nowe pseudo konkursy z cennymi nagrodami, intrygujące, acz nie prawdziwe ,,najświeższe wiadomości” czy oferty nieistniejących tak na prawdę  usług jak np. możliwość sprawdzenia kto oglądał nasz profil. Autorzy tego typu postów mają jeden cel: wyciągnąć pieniądze. Teraz pojawił się kolejny scam.

Ostatnio na najpopularniejszym portalu społecznościowym pojawiły się posty zachęcające do oglądania filmu ,,Pitbull. Niebezpieczne kobiety”. Postanowiłam to sprawdzić. Zamieszvczony w poście link prowadzi do strony http://sunderlandnapisy.pl/ Na stronie znajdujemy następującą informację:

,,Jak donosi Europejski Magazyn Filmowy, dokładnie wczoraj, o godz. 12.18 do sieci wyciekł film Pitbull. Niebezpieczne kobiety. Stało się to za sprawą dziewczyny jednego z grafików ekipy reżyserskiej Patryka Vegi. Zaraz po tym, jak Marta M dowiedziała się o rzekomej zdradzie swojego partnera ze znaną z tego typu skandali aktorką Alicią Vikander pod nieobecność grafika postanowiła w odwecie udostępnić film do sieci, korzystając przy tym z osobistego komputera Michała N. Po paru godzinach film całkowicie zniknął z internetu, na szczęście nam udało się go zdobyć Producenci filmu są zszkowani tym, co wydarzyło się w mieszkaniu w południowej Pradze w Warszawie. Straty szacowane są na ponad 12 mln zł. Jest to jedyna strona, na której udostępniamy film. Ogłaszamy całkowity zakaz kopiowania! Udanego seansu życzy ekipa z Sunderland.”

W bazie whois znalazłam kilka cennych informacji dotyczących tej domeny:

NAZWA DOMENY: sunderlandnapisy.pl
typ abonenta: organizacja
serwery nazw: dns1.ct8.pl. [188.165.217.7]
dns2.ct8.pl. [178.33.51.185]
utworzona: 2016.08.21 17:50:41
ostatnia modyfikacja: 2016.08.21 17:51:20
koniec okresu rozliczeniowego: 2017.08.21 17:50:41

ABONENT:
firma: Jendix
ulica: Wolska 12
miasto: 33-123 Wrocław
lokalizacja: pl
ostatnia modyfikacja: 2016.08.21

Sama strona na początku nie wzbudza podejrzeń, pojawiają się one jednak w momencie, gdy chcemy obejrzeć film i w tym celu klikamy przycisk ,,pobierz tutaj”. Wówczas zostajemy przekierowani na stronę http://www.4download.xweb24.pl/, która przypomina serwis do pobierania plików. Przy próbie ,,pobrania pliku” wyświetla się okienko, w które należy wpisać nr telefonu i otrzymany SMS-em kod. Szczegółów dowiadujemy się po kliknięciu w przycisk ,,regulamin” na samym dole strony. Znajdujemy tutaj taką oto informację:

,,Ta promocja kończy się w dniu 31-12-2016 o godzinie 23:59:59. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w dniu 31-12-2016 przed upływem godziny 23:59:59. Dziesięć osób będzie miało szansę wygrać dowolny program antywirusowy z roczną licencją. Bądź aktywny w tym serwisie aż do końca promocji aby mieć szansę wygrać, a dodatkowo napisz nam – Jaki program antywirusowy jest Twoim zdaniem najlepszy i dlaczego? – wraz ze swoim numerem telefonu na adres: [email protected] . Najbardziej oryginalna i kreatywna odpowiedź będzie mieć największe szanse aby wygrać tą nagrodę. Zwycięzca będzie poinformowany telefonicznie. Rodzaj nagrody jest uzależniony od jej dostępności. W przypadku gdy nagroda jest niedostępna organizator konkursu zastrzega zastrzega sobie prawo do zaoferowania innej nagrody o tej samej wartości. W stosownych przypadkach decyzja jest ostateczna na podstawie warunków przedstawionych w promocji i w sprawie tej decyzji nie będzie prowadzona żadna korespondencja. Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji, zmiany, zaprzestania lub zakończenia promocji lub nowelizacji warunków tej promocji w każdym czasie z jakichkolwiek przyczyn bez wcześniejszego wypowiedzenia. Jest to strona typu Landing Page zachęcająca do skorzystania z usługi FREE. Jest to usługa subskrypcyjna. Jej warunki określa regulamin. Zapisz się do naszego serwisu, a w każdy piątek otrzymasz wiadomości zawierające potwierdzenie twojego udziału w konkursie oraz muzyczny hit dnia (opłata wynosi 23.37 zł brutto/sms, otrzymasz 1 sms/tydzień). Obowiązują standardowe opłaty za usługi WAP, GPRS i UMTS naliczane zgodnie z taryfą danego operatora sieci komórkowej. Usługa jest dostępna we wszystkich sieciach komórkowych dla użytkowników posiadających telefon komórkowy z obsługą GPRS. Aby aktywować serwis wpisz numer swojego telefonu na stronie oraz wyślij SMS o treści START FREE na numer 61919 (T-MOBILE, ORANGE, PLUS, PLAY koszt wysłania SMS wynosi 0 PLN). UWAGA! Jeśli jesteś abonentem sieci ORANGE, PLAY lub T- MOBILE nie musisz wysyłać SMSa, wystarczy ze podasz nr PIN, który prześlemy do Ciebie SMSem. Przesłanie kodu PIN jest równoznaczne z aktywacją usługi (prenumeraty). Rezygnacja z usługi: wyślij STOP FREE na numer 61919. . Prosimy o wysłanie odpowiedzi konkursowych wraz z numerem telefonu.      

Gdy mamy do czynienia z kolejną superpromocją czy rozdawką na Facebooku, pamiętajmy, aby najpierw sprawdzić regulamin danego konkursu lub oferowanej usługi. Czytając go dowiemy się, czy mamy szansę wygrać/otrzymać/kupić  oferowany produkt czy usługę, czy jedynie płatną subskrypcję.

13 KOMENTARZE

 1. Zainstalujcie w przeglądarce Firefox lub Chrome dwie wtyczki: WOT (Web On Trust)- ocena bezpieczeństwa strony internetowej oraz flagfox (dokładne informacje o stronie, również z bazy whois). Pytanie o numer telefonu przed pobieraniem czegokolwiek jednoznacznie i definitywnie wskazuje na oszustwo. Brak informacji o nazwie domeny 4download.xweb24.pl w bazie Registry NASK. W najgorszym przypadku zamiast filmu zostanie ściągnięty jakiś ‚asystent pobierania’ z całym stadem malware.

 2. Witam czy ktos wie jak zrezygnowac z tej uslugi na 4download.pl tam bylo takie zabezpieczenie anty botowe i wyslalem sms na numer 92596 i nie wiem jak to wylaczyc bo w regulaminie nie ma smsa dezaktywujacego

  • Google w ogóle nie znajduje tej strony ? najlepiej jak najszybciej zadzwonić do operatora i poprosić o zablokowanie SMS-ów Premium. Na przyszłość zabezpieczenia antybotowe nie polegają na wysyłaniu SMS-ów. Taka informacja to celowe działanie oszustów w celu wyłudzenia pieniędzy ? Pozdrawiam ?

 3. Fantastic piece of content! Take into consideration was pleased witrh the actual checking.
  Im hoping you just read a bit more of you. I know
  youve gotten really good comprehension coupled with plans.
  Quite possibly very highly delighted utilizing this facts.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here