Kolejny scam ,,na ogłoszenie wyników”

Wszechobecne konkursowe posty oferujące nam zarówno drobne upominki jak i domy, czy samochody stały się już codziennością. Teraz organizatorzy tych pseudo konkursów nieco zmienili metodę działania.

Celem oszukańczych konkursów jest skierowanie internautów na stronę, za pośrednictwem której aktywują oni na swoim numerze telefonu płatną subskrypcję SMS. Usługę tę aktywujemy wpisując w wskazanym polu swój numer telefonu, a następnie otrzymany SMS-em kod. Wpisanie kodu aktywuje usługę subskrypcji, czyli regularnie przychodzących (np. 3 razy w tygodniu) SMS-ów z określonymi treściami ( np. z dowcipami) za których otrzymywanie płacimy, bez względu na to czy odczytaliśmy ich treść. Usługa subskrypcyjna jest świadczona dopóki dopóty z niej nie zrezygnujemy w sposób określony w regulaminie tej usługi, bądź nie zablokujemy możliwości korzystania z tego typu usług u operatora.

Pseudo konkursy wabiące internautów atrakcyjnymi nagrodami zwykle nie wzbudzają podejrzeń do momentu ogłoszenia wyników. To w momencie ich ogłoszenia na jaw wychodzi podstęp, jakiego używają organizatorzy konkursu. Okazuje się bowiem, że link, który ma być linkiem do profilu zwycięzcy, w rzeczywistości kieruje nas do naszego własnego profilu! W poście z ,,ogłoszeniem wyników” zawarty jest link, pod którym osoby, które wygrały mają pobrać i odesłać ,,formularz odbioru nagrody”. Przy próbie pobrania pliku pojawia się okienko, w które należy wpisać numer telefonu…Informacja o subskrypcji zapisana małym druczkiem znajduje się na samym dole strony.

bony-wyniki

Obecnie organizatorzy tego typu konkursów zaczynają nieco zmieniać swoje metody działania. Posty z ,,ogłoszeniem wyników” pojawiają się w grupach, także tych ogłoszeniowych. Powyższy post pojawił się w grupie Ogłoszenia Śląsk, liczącej ponad 2000 członków. Gdy kliknęłam w link do zwycięskiego profilu, moim oczom ukazał się mój profil! Podany w poście link przekierował mnie do strony http://bonsy.waw.pl/mob.html. Znalazłam tam taką oto informację:

Witam serdecznie!

Z okazji 5 urodzin korporacji zrzeszającej Polskie drogerie mamy dla Państwa do rozdania karty podarunkowe do największych drogerii w Polsce! Karty mają wartość 1000 zł do wykorzystania na produkty w wybranej drogerii.

Jedyne co musicie zrobić to wypełnić formularz na stronie ➡karty-drogerie-1000-pln.pl

Po poprawnej weryfikacji skontaktujemy się z Tobą, w celu uzgodnienia sposobu odbioru karty podarunkowej.

Liczba kart do rozdania jest ograniczona
Sprawdź ile zostało do rozdania – tutaj karty-drogerie-1000-pln.pl

Na wskazanej stronie znalazłam szeroką ofertę rzekomych kart podarunkowych do znanych sieci drogerii. Po wybraniu konkretnego sklepu okazuje się, że ,,jeszcze tylko musimy zweryfikować Twoją tożsamość. Aby zweryfikować Twoją tożsamość i skontaktować się z tobą prosimy wysłać 2 smsy o treści: HP.ROSS pod numer: 92590. Następnie wpisz otrzymane kod poniżej” W zacytowanym wyżej komunikacie nie ma informacji o koszcie wysłania SMS-a. Informację tę znajdujemy po kliknięciu w odnośnik do regulaminu, który znajdujemy na samym dole strony.

 

9 komentarzy do “Kolejny scam ,,na ogłoszenie wyników””

  1. Spotkałam się z czymś takim. Sama biorę udział w wielu konkursach ale pierw sprawdzam źródło, czy organizator ma własną stronę internetową, recenzje i inne informacje. Przyznam, że trochę śmieszą mnie ludzie, którzy naiwnie (a jest ich ogrom jak widzę) biorą udział w konkursach, gdzie strona jest założona tego samego dnia co organizacja konkursu – w jednym z nich był do wygrania domek letniskowy czy najnowszy samochód. A widziałam takich stron mnóstwo. Ale to typowy chwyt, na który znaczna część się nabiera i wysyła SMS z nadzieją że wygra nie sprawdzając rzetelnie organizatora.

  2. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.