fot. foter.com

Kradli pieniądze z kont bankowych-zostali zatrzymani

www.foter.com

Policjanci stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przy współpracy z kolegami z KRP Warszawa IV oraz funkcjonariuszami z Komendy Głównej zatrzymali dwóch obywateli Łotwy, członków grupy przestępczej zajmującej się okradaniem klientów banków przy pomocy złośliwego oprogramowania.

Warszawscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP, kryminalnych z Komendy Rejonowej Warszawa IV i funkcjonariusze Komendy Głównej zajmujących się walką z cyberprzestępczością ustalili i zatrzymali dwóch dwóch mężczyzn, którzy w oddziale jednego z banków próbowali wypłacić prawie 100 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały wcześniej skradzione z rachunku klienta innego banku.

Zatrzymani to obywatele Łotwy w wieku 33 i 34 lat, działający w zorganizowanej grupie, zajmującej się okradaniem kont bankowych z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. Z policyjnych ustaleń wynika, że zainfekowane pliki były rozsyłane drogą mailową. W momencie, gdy adresat takiej wiadomości otworzył załącznik, nieświadomie instalował na swoim komputerze oprogramowanie pozwalające przestępcom uzyskać loginy i hasła do systemów bankowości internetowej. Na wniosek Policji i prokuratury sąd zastosował wobec obu zatrzymanych tymczasowy areszt na 3 miesiące.

Policjanci przestrzegają przed mailami, których treść odwołuje się do ważnych danych rzekomo zawartych w załączniku, takich jak np. wezwań do zapłaty, faktur, informacji o zaległej płatności. W razie wątpliwości informacje te najpewniej sprawdzić u źródła-samemu kontaktując się z daną firmy, czy instytucją.

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/130650,Za-pomoca-zlosliwego-oprogramowania-przejmowali-pieniadze-klientow-bankow.html

7 komentarzy do “Kradli pieniądze z kont bankowych-zostali zatrzymani”

  1. Każdy załącznik przed otwarciem 'wpuścić’ pod aktualny program antywirusowy albo otworzyć załącznik w tzw piaskownicy (sandbox). Bardzo dobrym sposobem sprawdzenia załącznika jest przesłanie go (w celu sprawdzenia) na stronę https://virustotal.com.
    ŻADEN bank nie przesyła wiadomości z linkiem do logowania na swoją stronę internetową.

    1. Sandox, po polsku piaskownica. Udostępniana przez niektóre pakiety zabezpieczające (m.in w darmowym Comodo Internet Security) funkcja otwierania aplikacji w bezpiecznym środowisku (wirtualnym), dzięki czemu ewentualna infekcja malware nie stanowi zagrożenia dla właściwego systemu operacyjnego komputera.

  2. Należy uważać również na pseudo maile np. z banku, czy sklepu internetowego. Takie wiadomości zawierają zwykle informację o konieczności zalogowania i np. aktualizacji danych. Celem takich wiadomości jest wyłudzenie danych danych dostępowych za pomocą zawartych w wiadomościach linków do fałszywych stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.