Książka ,,Jak nie dać się oszukać”-idealny prezent dla seniora!

W ostatnim czasie w mediach wiele mówi się na temat oszustw dokonywanych na osobach starszych, schorowanych. Najbardziej popularne to wyłudzenia pieniędzy metodą na wnuczka albo na policjanta.

Okazuje się, że jest niezwykle łatwo nakłonić osobę starszą do wydania czy pożyczenia dużych kwot pieniędzy. Według danych Komendy Głównej Policji w pierwszym półroczu 2018 r. w kraju oszukano blisko 1,7 tys. seniorów. Łącznie stracili oni prawie 27 mln zł.

W metodzie na wnuczka podstawiona osoba przez telefon udaje wnuka seniora i prosi o pożyczenie pieniędzy mówiąc, że przyjdzie po nie kolega. Wiele osób się na to łapie ponieważ w wieku podeszłym słabnie słuch, pamięć i zdolność logicznego myślenia.

Ponieważ metoda ,,na wnuczka” okazała się bardzo skuteczna powstało wiele modyfikacji owej metody takich jak oszustwo ,,na policjanta”, ,, funkcjonariusza CBŚP”, ,,na księdza”, ,,na pracownika banku”.
Oszuści działający metodą ,,na księdza” wykorzystują zaufanie osób starszych do duchownych. Podszywają się pod księży prosząc o pożyczkę, bądź darowiznę np. na wykonanie pilnych prac remontowych w kościele. Ofiara będąc przekonana, że pomaga księdzu oddaje swoje oszczędności przestępcom.

W podobny sposób działają przestępcy podający się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, czy pracowników banku. Informują oni potencjalną ofiarę o rzekomym ataku hakerskim, wskutek którego środki zgromadzone na rachunku bankowym ofiary są zagrożone. Rozmówca informuje ofiarę, że jedynym sposobem na uchronienie środków przed ich utratą jest ich przekazanie policji. Oczywiście policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, a przelane środki zasilają konto oszustów.

Należy również pamiętać, że przestępcy wciąż wdrażają nowe metody wyłudzania pieniędzy od osób starszych takie jak np. oszustwo na wygraną, na hydraulika, czy listonosza. Osoby starsze podatne są również na sztuczki nieuczciwych sprzedawców, akwizytorów, oszustów finansowych i internetowych. Wiele z tych sztuczek opisuje Bożena Kultys w swojej książce ,,Stop Oszustom. Jak nie dać się oszukać”.

Książka jest idealnym prezentem dla seniorów, gdyż została napisana w bardzo przystępny i zrozumiały dla każdego sposób. Autorka ilustruje każde zagrożenie licznymi przykładami i udziela wielu praktycznych rad i, wskazówek jak nie paść ofiarą nieuczciwości innych, uczy jak postępować w sposób ostrożny. Pozycja ma wymiar bardzo współczesny i dotyka problemów zwykłych ludzi. Dzięki informacjom zawartym w pozycji dowiadujemy się jak rozpoznać oszustów, co ich charakteryzuje i jak się przed nimi bronić.
Książkę można nabyć w promocyjnej cenie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.