Lewandowski rozdaje samochody i telefony? Nie, to oszustwo

,,Z okazji swoich wczorajszych urodzin przygotowałem dla Was konkurs! Dziękuję Wam za życzenia!”-takie słowa pojawiły się na fałszywym profilu Roberta Lewandowskiego. Post został już usunięty, ale fikcyjny profil w ciągu kilku dni przekroczył 35 000 polubień, nie brakuje też poszkodowanych, którzy w konkursie zamiast wygrać stracili…

Twórcy fałszywych profili i konkursów na Facebooku znakomicie dostosowują się do trendów panujących na rynku, aktualnych potrzeb i bieżących wydarzeń. Przed świętami ,,rozdają” paczki świąteczne, bądź kuszą bonami do sklepów, a w wakacje kuszą ,,promocyjnymi” namiotami, grillami, czy hamakami. Ostatnio pojawiły się nawet ,,darmowe” domki letniskowe. Chętnych niestety nie brakowało…

Kolejną okazją jaką postanowili wykorzystać facebookowi naciągacze były urodziny gwiazdy polskiego futbolu-Roberta Lewandowskiego. Na jego fałszywym profilu szybko pojawił się fikcyjny konkurs, w którym można było rzekomo wygrać telefony. Gdy post ,,konkursowy” z telefonami się rozprzestrzenił, opublikowano kolejny, gdzie do ,,wygrania” były…samochody!

Nie pierwszy raz Lewandowski ,,oddaje” swoje auto

,,Do rozdania mam 3 takie audi! Każdy, kto weźmie udział, ma szansę stać się właścicielem jednego z nich!” – czytamy w poście, do którego dodano zdjęcie Roberta Lewandowskiego w tle z samochodem. Warunkiem udziału w „zabawie” było polubienie podrobionego profilu, udostępnienie post i podanie w komentarzu swojego imienia.
Perspektywa wygranej trzech luksusowych samochodów przyciągnęła rzeszę osób, pomimo, iż nie był to pierwszy tego typu oszukańczy konkurs.

Pierwsze fikcyjne profile Roberta Lewandowskiego, oraz innych sławnych osób rzekomo oddających swoje auta pojawiły się na początku stycznia bieżącego roku. Pojawiło się wówczas wiele ostrzeżeń w mediach. Na stop-oszustom.pl również pojawił się obszerny artykuł, dostępny tutaj.

Na czym polega oszustwo

Szwindel wychodzi na jaw w momencie ogłoszenia wyników.W poście są podane dwa linki do rzeczywistych profili, oraz trzeci link zmodyfikowany link, który po kliknięciu otwiera nasz własny profil, co ma nas przekonać o wygranej. Poniżej znajdujemy link do strony, z której należy pobrać formularz odbioru nagrody, wypełnić i przesłać w prywatnej wiadomości administratorom podrobionego fanpage’a.

Zamieszczony w poście link prowadzi do strony udającej serwis do pobierania plików. Na tejże stronie rzekomo znajduje się formularz odbioru nagrody, co ma uwiarygodnić cały przekręt. W rzeczywistości jest to serwis nakłaniający internautów do wysyłania wysokopłatnych SMS-ów. Regulamin tejże ,,usługi” znajdziemy na samym dole strony, po kliknięciu w ledwie widoczny przycisk ,,Regulamin”.

 

3 komentarze do “Lewandowski rozdaje samochody i telefony? Nie, to oszustwo”

  1. Istnieje pewien prosty i bezpieczny sposób uniknięcia wszelkiego rodzaju subskrypcji. U swojego dostawcy usług telefonii komórkowej włączamy blokady wszystkich usług Premium albo przynajmniej blokadę WAP ,dzięki której unikniecie kolejnej pułapki jaką jest WAP-billing. Po założeniu takich blokad po stronie operatora wysyłanie płatnych wiadomości Premium nie będzie już możliwe. Konto telefonu na kartę nie zostanie wyzerowane a faktura nie osiągnie kosmicznych wartości.
    .https://niebezpiecznik.pl/post/korzystasz-z-internetu-mobilnego-uwazaj-na-wap-billing-zwykle-klikniecie-w-link-na-stronie-www-moze-nabic-ci-wysoki-rachunek/

  2. Dokładnie tak, jeżeli korzystamy z internetu mobilnego warto na tej usłudze również zablokować SMS-y Premium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.