Miała być wielka miłość, a jest płacz i puste konto

Schemat jest zawsze taki sam: przystojny wdowiec w średnim wieku, nierzadko amerykański żołnierz, lub marynarz. Ma piękny dom, pieniądze i intratną posadę, brak mu tylko jednego: tej jedynej, z którą mógłby spędzić resztę życia, i właśnie na jego drodze pojawiasz się Ty…

Jak śpiewa Maryla Rodowicz: ,,wszyscy chcą kochać”. Każdy z nas, niezależnie od wieku, w głębi serca marzy o miłości. Nie każdy jest jednak tak śmiały i odważny, aby podejść, zagadać, ale dużo łatwiej jest to zrobić w sieci, dlatego też Internet stał się dzisiaj głównym miejscem poszukiwań, o czym doskonale wiedzą…oszuści. Prócz miłości, szukamy też jakiejś odskoczni od codzienności, takiego ,,dotknięcia czarodziejskiej różdżki”, które sprawi, że nasze szare życie nabierze kolorów, a my odtąd będziemy żyć długo i szczęśliwie…

I nagle zamiast koleżanki z bloku obok pisze on: przystojny, amerykański żołnierz w średnim wieku. ,,Czego on ode mnie chce”-myślisz, ale decydujesz się odpowiedzieć, ponieważ kieruje Tobą ciekawość. Pisze po angielsku, bądź łamanym polskim, ale to Ci nie przeszkadza ,,w końcu jest Amerykaninem”-myślisz. Rozmowa ,,się klei”, a wiadomości od wielbiciela zza oceanu z dnia na dzień przybierają coraz bardziej osobisty charakter. Nowy znajomy opowiada o swojej przeszłości, poprzednich związkach, śmierci żony i codziennych zmaganiach na misji w Afganistanie, gdzie obecnie przebywa. Ty również zaczynasz się otwierać, opowiadać o sobie, narzekać na dzieci, wnuki, że pojawiają się tak rzadko, na przyjaciółkę, która zachował się nie fair, na nieuprzejmych sąsiadów… Internetowa znajomość kwitnie. Choć piszecie dopiero kilka dni masz wrażenie, że poznany przez Internet nowy znajomy naprawdę Cię rozumie, jest kimś, z kim ,,możesz pogadać”, komu możesz zaufać.

Prócz tych ,,zwierzeń” szybko pojawiają się z jego strony deklaracje miłości i plany wspólnego życia, a Ty rozkwitasz. Zmieniasz fryzurę, kupujesz nowe ubrania, na Twojej twarzy częściej gości uśmiech, a znajomi zaczynają podpytywać i snuć domysły. Ty również zaczynasz snuć wizję waszej niedalekiej wspólnej przyszłości: ,,wreszcie spotkało mnie szczęście”, ,,wyprowadzę się do Stanów”, ,,wszystkim jeszcze mina zrzednie-nikt nie wierzył, że mogę jeszcze sobie ułożyć życie”-myślisz. Te wizje stają się z dnia na dzień coraz bardziej wyraziste ponieważ widzisz, że on o tych planach nie tylko mówi, ale wprowadza je w życie ! Właśnie napisał, że wysłał Ci cenną przesyłkę, z drogą biżuterią. Z niecierpliwością czekasz na paczkę.

Bardzo szybko okazuje się jednak, że paczka nie może przejść przez granicę, bez dodatkowych opłat i dokumentów. Trzeba zapłacić 2000 euro. Wypłacasz oszczędności. Po dokonaniu wpłaty dowiadujesz się, że przesyłka wyjechała co prawda z Afganistanu, ale na kolejnych granicach pojawiają się nowe problemy, co wiąże się z kolejnymi, coraz wyższymi opłatami. Ciągle masz przed sobą wizję waszego wspólnego życia, po jego powrocie z misji, nie chcesz go zawieść…Wydałaś już wszystkie oszczędności, więc zwracasz się do rodziny. Im więcej szczegółów zaistniałej sytuacji im zdradzasz tym bardziej oni są przekonani, że człowiek, z którym planujesz przyszłość jest zwykłym oszustem. Nie możesz tego słuchać, ponieważ oni nie mogą znieść Twojego szczęścia, zazdroszczą-myślisz. Więc odsuwasz, się od rodziny i przyjaciół, którzy ,,są przeciwko Tobie”. Ponieważ rodzina nie chciała pożyczyć pieniędzy jesteś zmuszona udać się do banku. Otrzymałaś kredyt, jednak przy Twoich dochodach nie jest on na tyle duży, aby można było pokryć całość wymaganych opłat. Bierzesz jeszcze kilka chwilówek. Wpłacasz. Gdy po raz kolejny dowiadujesz się, że jeszcze są potrzebne jakieś pieniądze kapitulujesz. Informujesz swoją internetową miłość, że on musi coś z tym zrobić, bo Ty ciągle otrzymujesz informacje, o koniecznych, związanych z przewozem paczki opłatach. Wydałaś już wszystkie pieniądze, zadłużyłaś się i nie jesteś już w stanie pokryć kolejnych opłat. Jednak on pomimo iż wiadomość przeczytał nie odpisuje. I na kolejną, i kolejną… Po kilku godzinach jego profil znika.

Wtedy wpisujesz jego imię i nazwisko w Google. Zamiast kontaktu do amanta zza oceanu znajdujesz dziesiątki bardzo podobnych historii oszukanych kobiet. Nie chcesz dopuścić do siebie myśli, że zostałaś oszukana.

Opisany powyżej schemat oszustwa jest jednym z kilku schematów stosowanych przez tego typu oszustów. Cechą wspólną wszystkich sztuczek oszustów jest konieczność wpłaty określonej sumy pieniędzy. Po dokonaniu wpłaty szybko pojawia się kolejna pilna sytuacja, w której potrzebna jest jeszcze większa suma pieniędzy. Oszust będzie wymyślał kolejne bajeczki tak długo, aż nie skończą się nam pieniądze, lub dotąd gdy zorientujemy się, że mamy do czynienia z oszustem i zdecydujemy już nie wysyłać żadnych pieniędzy.

Jak sprawdzić, czy osoba, z którą piszemy jest oszustem? Już przy pierwszej informacji o konieczności dokonania jakiejkolwiek wpłaty poinformować o swojej aktualnej sytuacji finansowej, która nie pozwala na żadne dodatkowe wydatki. Wystarczy czekać na efekt. Jeśli trafiliśmy na oszusta kontakt błyskawicznie się urwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.