Okres przedświąteczny to czas zakupowego szaleństwa i co za tym idzie zwiększonych wydatków. Dlatego też w tym okresie bardziej rozglądamy się za promocjami i korzystamy z rożnego rodzaju okazji. Musimy jednak pamiętać, że okres świąteczny to również czas wzmożonej aktywności różnego rodzaju naciągaczy, którzy pod płaszczykiem atrakcyjnej oferty wyłudzają pieniądze.
W przedświątecznym ferworze przygotowań mnóstwo uwagi poświęcamy na wybór prezentów dla naszych bliskich. Prezentów tych (jak i innych towarów) coraz chętniej szukamy w sieci. Według badań CBOS siedem lat temu zakupy w sieci robiła jedna czwarta dorosłych, natomiast w 2014 roku był to już co czwarty badany-47 procent!
Oferty zakupu różnych produktów znajdujemy już nie tylko na portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych, ale i na portalach społecznościowych. Sprzedawcy i usługodawcy, aby przyciągnąć klientów organizują specjalne świąteczne promocje i konkursy. Popularne również stały się przedświąteczne i poświąteczne wyprzedaże.
Aukcje i sklepy internetowe
Wśród wielu naprawdę korzystnych i atrakcyjnych ofert możemy również znaleźć i takie, których wyjątkowo atrakcyjna cena ma przyciągnąć klientów. Oferta wygląda bardzo wiarygodnie, jednak po wpłacie zaliczki, bądź całej należności, produkt do nas nie dociera, a kontakt ze sprzedawcą urywa się. Jak rozpoznać oszukańczy sklep?
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinna być wyjątkowo atrakcyjna cena. Kolejnym bardzo ważnym sygnałem jest krótki czas funkcjonowania sklepu. Naszą czujność powinien wzbudzić także brak danych firmy prowadzącej sprzedaż za pośrednictwem internetowego sklepu i brak możliwości wysyłki towaru za pobraniem.
Podejrzane konkursy
W okresie przedświątecznym obok różnorodnych promocji pojawiają się również różnego rodzaju konkursy. Wiele z nich możemy znaleźć na portalach społecznościowych. Niestety pojawiają się i takie, których jedynym celem jest wyłudzenie pieniędzy. Jak zatem rozpoznać oszukańczy konkurs?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stronę na której konkurs jest ogłoszony; czy jest to strona konkretnej firmy, która działa już jakiś czas na rynku, czy strona samego konkursu, bez konkretnych informacji dotyczących jego organizatora?
Strony z oszukańczymi konkursami to przeważnie strony nowopowstałe, które dotyczą jedynie konkursu. Na stronie brak rzetelnej informacji dotyczącej podmiotu, który taki konkurs organizuje. Przy ogłoszeniu wyników podawany jest link do profilu zwycięzcy, oraz informacja o konieczności pobrania i wypełnienia formularza odbioru nagrody.
Podany ,,link do profilu” otwiera nasz własny profil, co sugeruje wygraną, natomiast strona, z której należy pobrać formularz to typowy landing page, czyli strona, na której aktywujemy (pod pretekstem rejestracji) płatną subskrypcję SMS.
Obecnie na Facebooku pojawiają się już pierwsze tego typu strony. Działają pod nazwami Świąteczna Paka Dla Dzieciaka, Mikołajkowa Paczka 2016, Paczka od Mikołaja, Paczka na Mikołajki 2016 i Świąteczna Paczka.
Wirtualne pensjonaty
Okres przedświąteczny to również czas wyjazdów. Planujemy wyjazdy na czas świąt, w przerwie świąteczno-noworocznej, oraz wyjazdy na zabawę sylwestrową. Propozycji dotyczących zarówno zorganizowanych wyjazdów i imprez oraz ofert hoteli i pensjonatów często szukamy również w sieci.
Tutaj również możemy spotkać się z ofertami zamieszczanymi przez oszustów. Oferta taka jest bardzo atrakcyjna nie tylko pod względem ceny, ale i standardu wynajmowanych pokoi. Warunkiem dokonania rezerwacji jest niezwłoczna wpłata zaliczki. Kontakt z ,,wynajmującym” kończy się po wpłaceniu zaliczki na podane konto, a gdy próbujemy znaleźć wskazany pensjonat w ewidencji działalności gospodarczej okazuje się, że obiekt nie istnieje.
Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto sprawdzić czy wskazany obiekt noclegowy w ogóle istnieje. Wystarczy wpisać jego dane w wyszukiwarce i zweryfikować wyniki. Możesz także skorzystać z map internetowych takich jak np.: Targeo, Google Maps lub Szukacz. Jeśli znajdziesz dany adres w wynikach wyszukiwania to zadzwoń tam i zapytaj czy oferta, którą znalazłeś faktycznie jest ofertą tego podmiotu.
Dzięki za ten wpis! nie przyszło mi do głowy, że istnieją wirtualne pensjonaty…
Płatne subskrypcje to raczej rózga. Ale w sumie jeśli ktoś się na to nadal nabiera to jego własna wina. Konkursy na fb to kolejna plaga, ludzie myślą że wygrają, a otwierają swój profil oszustom. Pięknie napisane
Na próby oszustw jestem raczej wyczulona (10 lat doświadczenia w internetowych zakupach robi swoje :)) ale właśnie sobie uświadomiłam, że dobrym pomysłem byłoby zastanowić się już nad prezentami świątecznymi, jeśli chcę uniknąć późniejszych korków na poczcie! Dzięki za przypomnienie.
You make thgnis so clear. Thanks for taking the time!
Bardzo przydatny artykuł, nawet nie miałam pojęcia, że w tylu miejscach można się natknąć na oszustów.
„siedem lat temu zakupy w sieci robiła jedna czwarta dorosłych, natomiast w 2014 roku był to już co czwarty badany-47 procent!”
Coś tu nie gra.
„jedna czwarta” = „co czwarty” =/= „47 procent” 😉
A faktycznie muszę sprawdzić te badania cbos jeszcze raz 🙂 dziękuję za spostrzegawczość 🙂
Konkursy na fb to jakaś plaga i tylko nie tylko przed świętami 🙂
Świetny wpis! Te konkursy to jakąś plaga… Tak łatwo można się nabrać.
Looking forward to reading more. Great blog.Really looking forward to read more. Will read on…