Oszukiwali Chińczyków metodą ,,na policjanta” zostali zatrzymani

W wyniku przeprowadzonej realizacji przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji przy współpracy z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Biura Operacji Antyterorystycznych KGP, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji w Warszawie, Radomiu, Białymstoku i Łodzi rozbito międzynarodową grupę przestępczą, która dokonywała oszustw metodą „na policjanta” wobec obywateli Chin.

Metoda oszustwa ,,na policjanta” wciąż ewoluuje. Początkowo wykorzystywana była równolegle z metodą ,,na wnuczka”. Do potencjalnej ofiary dzwonił najpierw człowiek podający się za członka rodziny. Opowiadał o wypadku, który spowodował i prosił o pieniądze. Następnie dzwonił kolejny sprawca podający się za policjanta, który informował ofiarę o policyjnej akcji mającej na celu schwytanie oszusta. Fikcyjny policjant prosił ofiarę o przekazanie pieniędzy fałszywemu członkowi rodziny. Metoda ta była wykorzystywana nie tylko w celu wyłudzania pieniędzy od starszych osób, ale i od przedsiębiorców. Fałszywy policjant dzwonił do pracownika firmy informując o planowanym napadzie i możliwości ocalenia pieniędzy poprzez przekazanie ich ,,policji”.

Dzięki licznym komunikatom w mediach i działaniom profilaktycznym policji ten schemat oszustwa jest już powszechnie znany Polakom, dlatego też przestępcy postanowili uderzyć w obywateli Chin. Przestępcy podając się za policjantów informowali poszkodowanych o rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowaniach karnych. Warunkiem uniknięcia rzekomej kary była wpłata ,,kaucji” na konta oszustów. Zatrzymani działali w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw. Pokrzywdzeni w wyniku działalności grupy przestępczej stracili co najmniej 1 milion 800 tys. euro.

Organizatorką tego procederu okazała się Izabela M. Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie działalności międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili głównie Chińczycy. Do sprawy zatrzymano w sumie 50 osób, głównie Chińczyków i Tajwańczyków. Wśród zatrzymanych jest także dwójka Polaków. Na terenie Lublina zatrzymano główną organizatorkę przestępczej działalności Izabelę M. i zabezpieczono przy niej 100 tys. zł. Na terenie Józefowa zatrzymano 34 obywateli Tajwanu, w tym 6 kobiet i głównego lidera grupy przestępczej. Na terenie Konstancina zatrzymano 14 osób – obywateli Tajwanu w tym 2 kobiety. Podczas przeszukań ujawniono również i zabezpieczono m. in. karabin M16 oraz dubeltówkę.

Niezwłocznie po wykonaniu wszystkich czynności procesowych związanych z przeszukaniami wszystkie zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie zostaną przesłuchanie. Za czyny będące przedmiotem tego postępowania grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.