Oszukiwali seniorów na szeroką skalę. Usłyszeli zarzuty

Oszukiwali seniorów na szeroką skalę. Szefowie oszukańczych spółek, którzy  usłyszeli już zarzuty.

Przez wiele lat do osób starszych dzwonili telemarketerzy podający się za przedstawicieli firm telekomunikacyjnych i dostawców energii elektrycznej. Seniorzy podpisywali umowy będąc przekonani, że mają do czynienia z nową ofertą swojego dotychczasowego dostawcy, a w rzeczywistości zmieniali dostawcę usług co w przypadku rozwiązania umowy wiązało się z wysokimi kosztami. Szefowie oszukańczych spółek, którzy  usłyszeli już zarzuty.

Prokuratura Okręgowa w Płocku postawiła szefom z nieuczciwych spółek zarzuty zawierania oszukańczych umów o wartości ponad 140 tysięcy złotych na świadczenie usług telekomunikacyjnych, telemedycznych i dostawy energii elektrycznej. Ofiarą przestępstwa padło około 10 tysięcy osób-głównie seniorów. Pokrzywdzeni zostali oszukani na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych.

Podejrzani, Maciej B. i Bartosz G., pełnili kierownicze funkcje w oszukańczych spółkach. Z przestępczego procederu uczynili stałe źródło swoich dochodów. Zostali warunkowo aresztowani na wniosek prokuratury. Sąd uchyli areszt po wpłaceniu w ciągu 7 dni poręczeń majątkowych w wysokości 300 i 250 tysięcy złotych.
W zakrojonym na szeroką skalę śledztwie jest już w sumie prawie 40 podejrzanych, wśród których znaleźli się również członkowie zarządów nieuczciwych spółek. Niezależnie od prowadzonego śledztwa Prokuratura Okręgowa w Płocku podejmuje działania na rzecz odzyskania pieniędzy przez pokrzywdzonych.

Oszuści, podszywając się pod znanych operatorów telekomunikacyjnych i dostawców energii elektrycznej, nakłaniali swoje ofiary do podpisywania nowych umów pod pozorem przejścia na ,,nową ofertę” i zmiany dostawców. Wykorzystywali niewiedzę i często sędziwy wiek oszukiwanych osób. Gdy oszukani abonenci składali rezygnację z usług nowego operatora żądali wysokich kar za zerwanie umowy.

Zatrzymani swoją przestępczą działalność prowadzili w latach 2014-2016 na terenie całego kraju w imieniu spółek: Polskie Centrum Telemedyczne, Polski Prąd i Gaz (wcześniej Polska Energetyka PRO), Telekomunikacja dla Domu i New Telekom.

Do prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Płocku śledztwa włączono ponad 1600 postępowań z całego kraju. Jednocześnie prokuratura podjęła działania o charakterze pozakarnym, występując do sądów w interesie pokrzywdzonych. Kierowane przez prokuraturę wnioski mają na celu stwierdzenie nieważności oszukańczych umów.
Śledztwo ma charakter rozwojowy i prokuratura nie wyklucza zatrzymań kolejnych osób i postawienia im zarzutów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.