Oszukiwali seniorów na szeroką skalę. Szefowie oszukańczych spółek, którzy  usłyszeli już zarzuty.

Przez wiele lat do osób starszych dzwonili telemarketerzy podający się za przedstawicieli firm telekomunikacyjnych i dostawców energii elektrycznej. Seniorzy podpisywali umowy będąc przekonani, że mają do czynienia z nową ofertą swojego dotychczasowego dostawcy, a w rzeczywistości zmieniali dostawcę usług co w przypadku rozwiązania umowy wiązało się z wysokimi kosztami. Szefowie oszukańczych spółek, którzy  usłyszeli już zarzuty.

Prokuratura Okręgowa w Płocku postawiła szefom z nieuczciwych spółek zarzuty zawierania oszukańczych umów o wartości ponad 140 tysięcy złotych na świadczenie usług telekomunikacyjnych, telemedycznych i dostawy energii elektrycznej. Ofiarą przestępstwa padło około 10 tysięcy osób-głównie seniorów. Pokrzywdzeni zostali oszukani na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych.

Podejrzani, Maciej B. i Bartosz G., pełnili kierownicze funkcje w oszukańczych spółkach. Z przestępczego procederu uczynili stałe źródło swoich dochodów. Zostali warunkowo aresztowani na wniosek prokuratury. Sąd uchyli areszt po wpłaceniu w ciągu 7 dni poręczeń majątkowych w wysokości 300 i 250 tysięcy złotych.
W zakrojonym na szeroką skalę śledztwie jest już w sumie prawie 40 podejrzanych, wśród których znaleźli się również członkowie zarządów nieuczciwych spółek. Niezależnie od prowadzonego śledztwa Prokuratura Okręgowa w Płocku podejmuje działania na rzecz odzyskania pieniędzy przez pokrzywdzonych.

Oszuści, podszywając się pod znanych operatorów telekomunikacyjnych i dostawców energii elektrycznej, nakłaniali swoje ofiary do podpisywania nowych umów pod pozorem przejścia na ,,nową ofertę” i zmiany dostawców. Wykorzystywali niewiedzę i często sędziwy wiek oszukiwanych osób. Gdy oszukani abonenci składali rezygnację z usług nowego operatora żądali wysokich kar za zerwanie umowy.

Zatrzymani swoją przestępczą działalność prowadzili w latach 2014-2016 na terenie całego kraju w imieniu spółek: Polskie Centrum Telemedyczne, Polski Prąd i Gaz (wcześniej Polska Energetyka PRO), Telekomunikacja dla Domu i New Telekom.

Do prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Płocku śledztwa włączono ponad 1600 postępowań z całego kraju. Jednocześnie prokuratura podjęła działania o charakterze pozakarnym, występując do sądów w interesie pokrzywdzonych. Kierowane przez prokuraturę wnioski mają na celu stwierdzenie nieważności oszukańczych umów.
Śledztwo ma charakter rozwojowy i prokuratura nie wyklucza zatrzymań kolejnych osób i postawienia im zarzutów.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułUwaga na fałszywe SMS-y z ZUS
Następny artykułNa problemy finansowe – windykacja należności
Bozena Kultys
Jako pracownik największych w Polsce firm telekomunikacyjnych, oraz będąc związana z sektorem bankowym, w swojej pracy ciągle spotyka się z różnego rodzaju oszustwami. Autorka książki "Stop Oszustom", w której w przystępny sposób opisuje techniki manipulacyjne stosowane przez oszustów. Pozycja szczególnie ceniona jest przez osoby starsze, czyli najbardziej narażone na działania przestępców oraz osoby mające mniejsze obycie z nowoczesnymi technologiami.

1 KOMENTARZ

  1. Na prawdę nie rozumiem jak można oszukiwać i nabierać na pieniądze starszych, często naiwnych ludzi. Jak można ich oszukiwać, a potem wieczorem kłaść się spać jakby nigdy nic…?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię