fot. policja.pl
Łódzcy kryminalni zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze metodą ,,na złote monety”. Siedmiu podejrzanych usłyszało już łącznie 55 zarzutów.
Od pewnego czasu policjanci z komendy wojewódzkiej w Łodzi analizowali otrzymane zgłoszenia oszustw polegających na sprzedaży rzekomo złotych monet z 1967 roku. Ofiarami oszustwa padały starsze, zamożne osoby.
Sprawcy typowali ofiary. Obserwowana przez oszustów osoba zaraz po opuszczeniu placówki bankowej był zaczepiana była przez rzekomego obcokrajowca, który łamaną polszczyzną oferował kupno monet one penny. W trakcie rozmowy do tej dwójki podchodził wspólnik oszusta udający klienta bardzo zainteresowanego zakupem złota.
Podstawiony klient kupował jedną monetę, z którą rzekomo szedł do jubilera aby potwierdzić jej wartość. Po chwili wracał ze sfałszowanym rachunkiem potwierdzającym jej sprzedaż za znaczną kwotę. Działanie to miało na celu uwiarygodnić przekręt i przekonać ofiarę o dużym zysku z takiej inwestycji.
Pokrzywdzeni skuszeni perspektywą wielkich zysków wypłacali z banku gotówkę i kupowali rzekomą złotą monetę, czyli wycofaną już z obiegu one penny, która nie ma żadnej wartości. Rekordzista zapłacił 150 tysięcy złotych. Dopiero po jakimś czasie przy weryfikacji okazywało się, że rzekomo złote, wypolerowane monety z 1967 roku, są praktycznie bezwartościowe.
Jak wynika z zebranego do tej pory materiału dowodowego, w okresie od 2006 do 2016 roku na terenie Polski zgłoszono co najmniej 55 tego typu przestępstw. Pokrzywdzeni stracili ponad 1,5 miliona złotych oraz ponad 15 tysięcy euro i funtów brytyjskich. Funkcjonariusze zaznaczają jednak, straty wynikające z tego rodzaju oszustw, są o wiele wyższe, gdyż wielu pokrzywdzonych ze wstydu przed bliskimi nie zgłosza tego faktu policji.
28 listopada 2016 roku , niemalże o tej samej godzinie, 16 grup realizacyjnych dotarło do miejsc zamieszkania 8 podejrzewanych w wieku od 38 do 69 lat przebywających na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i pomorskiego. Łódzkich kryminalnych i funkcjonariuszy z Łasku wspierali miejscowi policjanci Jeden z podejrzewanych próbował ukryć monety służące do wyłudzeń przerzucając je na balkon sąsiada. Podczas przeszukań zabezpieczono m.in. 96 monet koloru złotego, pieczątki i druki z lombardów i zakładów jubilerskich.
Siedmiu zatrzymanych usłyszało zarzuty, sześciu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Za oszustwo dokonane w warunkach recydywy ( powrotu do przestępstwa ) grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa pozostaje rozwojowa zarówno pod kątem podmiotowym jak i przedmiotowym.
słyszałam już o tym. czego to ludzie nie wymyślą, żeby tylko uczciwie nie zarobić.
Ciekawa historia, kreatywność przestępców nie zna granic 🙂
I’d forever want to be update on new content on this website , saved to fav! .