Oszuści podszywają się pod Sanepid

Pozbawieni skrupułów oszuści chętnie wykorzystują obecną sytuację związaną z pandemią jako okazję do wypchania swoich portfeli.

Lista oszustw ,,na koronawirusa” jest już bardzo długa. Możemy tu wymienić min. fakenewsy, linki prowadzące do sfałszowanych stron logowania, rzekomo wyjątkowo atrakcyjne inwestycje, oferty pracy w sieci, okazujące się pracą dla słupa, czy złodziei wchodzących do mieszkań pod pretekstem obowiązkowej dezynfekcji. Więcej tego typu oszustwach tutaj.

Przestępcy dla uwiarygodnienia oszustwa nierzadko podszywają się również pod firmy i instytucje. W ostatnim czasie są masowo rozsyłane SMS-y, których nadawcą jest rzekomo Sanepid. W wiadomości jest zawarta informacja o dużym prawdopodobieństwie, że możemy być zakażeni koronawirusem, w związku z czym jesteśmy proszeni o pilny kontakt pod wskazanym numerem. W treści wiadomości pojawia się również groźba skierowania sprawy do sądu lub na policję w przypadku braku kontaktu i zbagatelizowania otrzymanej wiadomości. Jest to standardowy dla tego rodzaju oszustw schemat działania mający na celu wywołanie u adresata, szybkiej, pożądanej przez oszusta reakcji. W tym wypadku chodzi o oddzwonienie na wskazany w treści wiadomości numer, który w rzeczywistości jest numerem o podwyższonej opłacie. Połączenia z tego typu numerami kończą się słonym rachunkiem telefonicznym.

Sanepid Informuje, że nie wysyła do obywateli wezwań do kontaktu telefonicznego poprzez SMS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.