Oszustwa rekrutacyjne

Testerów usług bankowych zatrudnię!

Praca to w dzisiejszych czasach bardzo pożądane dobro,o czym doskonale wiedzą również oszuści,dlatego tutaj również powinniśmy zachować ostrożność i sprawdzać komu wysyłamy swoje CV.

Niemal każdy z nas choć raz spotkał się z ogłoszeniami ,które niewiele mówią o firmie ,charakterze oferowanej pracy i wymaganiach stawianych potencjalnemu kandydatowi,a jednocześnie kuszą wysokimi zarobkami.Są to ogłoszenia typu: ,,młodych,komunikatywnych,dyspozycyjnych, bez doświadczenia.3000zł/miesięcznie”,albo ,,praca w domu,10 godz.miesięcznie,2000 netto!”. Takie ogłoszenia często są kierowane do osób młodych,czy nieposiadających doświadczenia zawodowego,gdyż tak bardzo zależy im na pracy,że nawet nie zastanawiają się nad ,,haczykami”.

Za większością tak enigmatycznie brzmiących ogłoszeń kryje się praca,której większość kandydatów sama by nie podjęła np.: akwizycja,telemarketing czy tzw.,,łańcuszki szczęścia” itp.,stąd obietnice wysokich zarobków ,czy elastycznego czasu pracy.Wszystko po to by ściągnąć chętnych.Jeśli trafisz na taką ofertę zmarnujesz pewnie swój czas,ewentualnie parę groszy na dojazd.Ale można stracić jeszcze więcej!

Wspomniani na początku testerzy usług bankowych to tak na prawdę money mule (muł pieniężny),w języku polskim znany jako ,,słup”. Rzekoma praca  polegać ma na przyjmowaniu na swoje konto pieniędzy, a następnie ich dalszy transfer na wskazane konta bankowe bądź za pomocą np.Western Union.Pieniądze przesyłane przez ,,testera” pochodzą tak na prawdę z przestępstw internetowych ,a on sam też bierze udział w przestępstwie.Oczywiście dowiaduje się o tym ostatni,gdy kontakt z ,,pracodawcą ” się urwie,a do jego drzwi zapuka Policja.Pierwsze co powinno zwrócić naszą uwagę to kilkuetapowa ,tylko mailowa rekrutacja.W którymś mailu pojawia się w końcu ostateczna decyzja o zatrudnieniu,a w załączniku formularz, który mamy wypełnić podając swoje kompletne dane osobowe.Te dane są potrzebne oszustowi do tego by przez internet założyć nam konto w banku,na które będą wpływać pieniądze z rzekomego banku.

Aby uwiarygodnić przekręt oszuści nierzadko podszywają pod firmę ,która rzeczywiście istnieje,ale to również łatwo rozpoznać!Wystarczy spojrzeć na adres mailowy ,z którego otrzymaliśmy  maile od rzekomego pracodawcy,a zobaczymy ,że pochodzi on z darmowego serwisu np. rekrutacjafirma@gmail.com ,albo z domeny podobnej do domeny firmy np. rekrutacja@firma.info.W obydwu przypadkach warto zajrzeć na stronę firmy i sprawdzić aktualne dane kontaktowe,a także zakładkę ,,kariera”. Jeśli oferta pracy rzeczywiście istnieje powinna być widoczna w tym właśnie miejscu.

Powodzenia!!

 

 

 

 

12 komentarzy do “Oszustwa rekrutacyjne”

 1. Mnie spotkało coś podobnego. Próba wyłudzenia danych ( cv ). Mieszkam w małej miejscowości i zdziwiło mnie ogłoszenie z mojej branży na miejscu. Poszedłem więc na miejsce i okazało się że nie ma tam takiej firmy a tym bardziej nie szukają do pracy kogoś w moim zawodzie. Kiedy napisałem maila nie uzyskałem już odpowiedzi ( poprosiłem o adres, ona o cv ja odpisałem że wolę się spotkać i osobiście przynieść cv zwłaszcza że mam do ich biura 10 minut… )
  Bardzo często na gumetree i innych dużych serwisach dochodzi do tego typu procederów. Bo to duże serwisy i ludzie wysyłają cvki hurtowo

 2. znajomy umnie mieszkał 3 lata a poznij mnie okradł dwa latopy i oszukał poszedł do dziewczyny , uzyczył dwa latopy , kase pozyczał 20tys .zł .podpisał umowy i oswiadczenia ,…co bysc zrobił
  porade czekam ,mi proponowano z tym wystapił do sadu cywilnego pozew o wydanie zeczy , jak to zrobic i o co go podac za to ze pisałem wezwania list ,dzwoniłem i sms czy byłem osbiscie ,podał na policje o nękanie….
  o swoje upominałem
  ,bo mi kase zalega i ukradł dwa latopy ,na pocztcie w gdyni jest awizo list polecony ,do zabrania ma swoje zeczy ;dok ,ubrania .i papiery ..
  porade prosze co robic ….

  1. Kradzież laptopów można zgłosić na Policji, a jeśli chodzi o te 20 tys. zł.i równowartość skradzionego sprzętu to można domagać się spłaty na drodze postępowania sądowego, najlepiej wnieść do e-sądu w lublinie, który rozpatruje sprawy zaocznie i wyda nakaz zapłaty, z którym możesz pójść do komornika.

 3. Itnieje bardzo prosty spsoob weryfikacji takiego ogłoszenia, na podstawie adresu e-mail . Druga część adresu e-mail (po znaku @) powinna wskazywać adres strony www firmy prowadzacej rekrutację. Wystarczy sprawdzić taką domenę na stronie http://www.whois.pl. Jeżeli jest zarejestrowana , to wszystko ok. Jeżeli nie – , to nie reagować,albo nie podawać żadnych danych identyfikacyjnych

  1. Hey There. I found your blog using msn. That is an extremely smartly written article. I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your useful info. Thanks for the post. I will deltiinefy comeback.

 4. Niestety pojawiają się takie fałszywe oferty pracy, których celem jest naciągnięcie ludzi na płatne smsy albo połączenia na numer o podwyższonej płatności. Jeśli w odpowiedzi na przesłaną aplikację otrzymujemy link do strony z której mamy pobrać jakieś formularz, albo numer infolinii pod który mamy zadzwonić to miejmy się na baczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.