Podszywają się pod Hotel Gołębiewski i wyłudzają pieniądze

Fałszywe konkursy na Facebooku są prawdziwą plagą. Ich twórcy podszywają się pod znane osoby, sklepy i firmy. Już po raz trzeci pojawił się fałszywy profil Hotelu Gołębiewski z oszukańczym konkursem, że w którym można tylko stracić pieniądze.

Konkursy na Facebooku przyciągają internautów jak magnes, gdyż kuszą atrakcyjnymi nagrodami, przy niewielkich wymaganiach, jakie należy spełnić. Zwykle wystarczy napisać komentarz, udostępnić post, czy polubić stronę. Problem w tym, że obok akcji organizowanych przez sprawdzone i długo działające już na rynku firmy, wciąż powstają fikcyjne profile z oszukańczymi konkursami, których celem jest uzyskanie dużej ilości polubień w krótkim czasie, a następnie sprzedanie fanpage’a, lub wyłudzenie pieniędzy.

Oszuści tworzący fikcyjne konkursy bardzo często podszywają się pod znane osoby, marki i sieci handlowe. Dość głośnym echem w mediach odbiły się fałszywe profile znanych osób takich jak Robert Lewandowski, Ewa Chodakowska, czy Mariusz Pudzianowski, z rzekomym konkursem, w którym rzekomo oddają swoje auto!

Cyberprzestępcy w celu wyłudzania pieniędzy po raz trzeci już stworzyli fałszywy profil Hotelu Gołębiewski. Nagrodą w fikcyjnym konkursie miał być tygodniowy pobyt w hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Chętnych nie brakowało – wpis z informacją o konkursie udostępniono ponad 87 tys., czego efektem było uzyskanie przez fałszywy profil większej ilości polubień niż prawdziwy!  “Hotel Gołębiewski Karpacz” – oficjalny profil hotelu ma obecnie 45718 polubień, a profil oszustów 45718.

Oszustwo wychodziło na jaw w momencie ogłoszenia wyników. Wówczas wśród linków do profili osób, które wygrały zawsze znajdował się link otwierający profil osoby nań klikającej, aktualnie zalogowanej na danym urządzeniu do Facebooka, co ma sugerować wygraną. Następnie osoby, które wygrały są proszone o wypełnienie formularza odbioru nagrody. Dotychczas przy próbie pobrania formularza należało podać na stronie swój numer telefonu i wpisać otrzymany kod, co jest równoznaczne z uruchomieniem płatnej subskrypcji SMS, bądź jednorazowo wysłać dwa SMS-y na numer  92555 Koszt każdego to 30,75 zł.

Niestety to nie koniec pomysłowości naciągaczy…Tym razem prócz płatnych SMS-ów wykorzystano jeszcze inną, nową dla tego rodzaju oszustwa metodę wyłudzenia pieniędzy. Na stronie http://golebiewskikonkurs.pl/ znajdujemy taką oto informację:

,,Gratulujemy wygranej! Potwierdź odbiór nagrody! Wylosowaliśmy Cię w naszym konkursie i jesteś osobą uprawnioną do odbioru nagrody. W celu potwierdzenia rezerwacji pokoi oraz swoich danych osobowych prosimy o wykonanie przelewu na poniższe dane o minimalnej wartosci 100zł, wysłanie przelewu przekraczającego dwukrotność minimalnej kwoty upoważnia Cię do odebrania dodatkowej nagrody „niespodzianki”. Po zaksięgowaniu wpłaty skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów pobytu – pieniądze zostaną natychmiastowo zwrócone.
Dane do przelewu:

HOTEL GOŁĘBIEWSKI – TADEUSZ GOŁĘBIEWSKI
ul. Karkonoska 14
58-540 Karpacz

Nr rachunku bankowego: 73 7999 9995 0652 3911 2703 0001

W celu przyspieszenia przyznania nagrody zalecamy wykonać przelew EKSPRESOWY W tytule podaj swoje imię oraz nazwisko lub e-mail z dopiskiem KONKURS FACEBOOK”

,,W przypadku zakładania  fake’owych stron, osoby lub instytucje mogą dochodzić ochrony swego dobrego imienia, na drodze postępowania karnego, zgodnie z zapisami art. 212 kodeksu karnego (przestępstwo prywatnoskargowe).

Aby dochodzić swych praw  w oparciu o przepisy kodeksu karnego, należy wystąpić do prokuratury z pisemnym zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Do zawiadomienia należy dołączyć posiadane dane, które umożliwią zidentyfikowanie sprawcy: nick, numer IP, a także podać na jakim portalu zamieszczone jest konto oraz jakie widnieją tam treści.  Warto załączyć stosowne wydruki.”-wyjaśnia asp. Wioletta Szubska z  Wydział Prasowo-Informacyjnego Komendy Głównej Policji.

,,Należy również rozważyć odpowiedzialność osoby, która tworzy taką stronę i podszywa się pod inną znaną osobę. W kodeksie karnym znajdziemy bowiem przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej za przestępstwo jakim jest kradzież tożsamości w tym przypadku będzie to art. 190a par.2 kk. – stalking (ściganie przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego) i również w tym przypadku stosowne zawiadomienie o przestępstwie należy skierować do prokuratury”-tłumaczy.

,,To już kolejny fałszywy profil Hotelu Gołębiewski z fikcyjnymi konkursami. Każdy taki przypadek zgłaszamy do prokuratury”-mówi Grzegorz Wypychło z działu marketingu Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

Na oficjalnym profilu hotelu bardzo szybko zamieszczono ostrzeżenie przed fałszywym konkursem. Pomimo tego iż było ono wielokrotnie udostępniane w komentarzach dotyczących konkursu wciąż pojawiają się kolejni chętni.  Gdy spotkamy się z podobnymi konkursami pamiętajmy, aby najpierw upewnić się, czy post konkursowy NA PEWNO został opublikowany na oficjalnym profilu marki, która rzekomo go ogłosiła. Taka szczypta ostrożności uchroni nas od utraty pieniędzy.

Teraz książka Stop Oszustom w promocyjnej cenie!

 

10 komentarzy do “Podszywają się pod Hotel Gołębiewski i wyłudzają pieniądze”

  1. żadna poważna instytucja, czy firma, organizująca jakikolwiek konkurs nie zażąda podania wyłącznie numeru telefonu komórkowego czy wysyłania czegokolwiek via sms. takie działanie na milę pachnie oszustwem. Mozna również skontaktować się z rzekomym organizatorem konkursu i zapytać czy taka akcja jest prowadzona. W konkretnym przypadku:http://www.golebiewski.pl/karpacz#home

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.