Oszuści wciąż znajdują nowe i niestety skuteczne metody na wyłudzanie pieniędzy od internautów. Jedną z wciąż stosowanych metod jest podszywanie się pod znane osoby, bądź marki. Teraz poszywają się pod Kubę Wojewódzkiego.
Media wielokrotnie informowały o stworzonych na Facebooku fikcyjnych profilach z atrakcyjnymi konkursami organizowanymi rzekomo przez znane firmy i marki takie jak np. Media Expert, Rossman, Hotel Gołębiewski, czy Lotto, o którym pisaliśmy w artykule pt:,,Fałszywej stronie Lotto zaufało ponad 100 tys. osób”.
W podobny sposób wykorzystywano wizerunek znanych polskich sportowców, muzyków i showmenów. Oszuści tworzyli na Facebooku fałszywy fanpage konkretnej osoby, który początkowo nie wzbudzał podejrzeń. Następnie gdy strona uzyskała już okresloną liczbę polubień pojawiał się post z informacją o konkursie, w którym nagrodą był np. samochód. Swoje auta rzekomo oddawali min. Robert Lewandowski, Mariusz Pudzianowski, Kuba Wojewódzki, czy Ewa Chodakowska.
Tym razem oszuści stworzyli pseudoinformacyjne serwisy informacyjne z artykułem pt.:,,Kuba Wojewódzki ujawnia jak zarobiłem 2,3 Mln dolarów po swoim bankructwie. Twierdzi, że każdy może to zrobić i demonstruje w jaki sposób to zrobić na ,,Kuba Wojewódzki”. Następnie w artykule
znajduje się długi opis niekończących się zalet programu Profit Maximizer, który jest ,,systemem lawiny gotówki” i pozwala w kilka dni zarobić olbrzymie pieniądze. Dalej czytamy, że Kuba Wojewódzki na antenie swojego programu rzekomo poprosił Kasię Smutniak o wpłatę 250 dolarów i ,,w ciągu trzech minut Kasia z powodzeniem zwiększyła swoje początkowe saldo do 483,18 dolarów”.
Pojawiające się na Facebooku posty pochodzą z różnych stron min. z europae.pl i http://gazeta-gwiazd.xyz/, pojawiają się min. na fikcyjnych stronach znanych marek z fikcyjnymi konkursami. Niestety tego typu strony i ,,konkursy” pomimo medialnych ostrzeżeń i komunikatów publikowanych na oficjalnych stronach marek dalej cieszą się ogromną popularnością. Zamieszczony poniżej post pojawił się na fikcyjnej stronie salonów meblowych Agata. Opublikowany wcześniej na tym fanpage’u post z fikcyjnym konkursem w ciągu 22 godzin zdobył prawie 1,5 tys. polubień, 2,7 tys. komentarzy i niespełna 3,5 tys. udostępnień!
Niemal bliźniaczo podobne posty i artykuły pojawiały się pod koniec zeszłego roku. Wykorzystano wówczas wizerunek Piotra Kraśko i Kingi Rusin. Piotr rzekomo na antenie programu ,,Dzień Dobry TVN” przekonał Kingę Rusin do zainwestowania 250 dolarów na platformie Bitcoin Profit podczas emisji programu. Dodatkowo strony, do któych prowadziły zamieszczane na Facebooku linki używały logotypów serwisu money.pl, który ma opinię sprawdzonego i rzetelnego portalu o finansach, co prawdopodonie miało uwiarygodnić oszustwo. Jak podaje Money.pl Wirtualna Polska, która jest właścicielem serwisu zgłosiła sprawę do prokuratury. Piotr Kraśko, również zapowiedział, że podejmie w tej sprawie stosowne kroki prawne.