Od kilku tygodniu w różnych grupach na Facebooku pojawiają się liczne posty z nieprawdziwymi, acz sensacyjnymi wiadomościami, pochodzącymi rzekomo z TVN i portalu Onet.pl.

Choć publikowanie fikcyjnych wiadomości nie jest niczym nowym warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż sensacyjne fake newsy dziś już nie służą jedynie do generowania ruchu na stronie, a coraz częściej są wykorzystywane w celu wyłudzania pieniędzy i poufnych danych. Na Facebooku pojawiały się już posty informujące o odwołaniu ferii zimowych przez Ministra Edukacji, czy o ataku terrorystycznym w Polsce. Odnośniki z fake newsami pochodziły z nowo powstałych stron udających serwisy informacyjne.

Obecnie pojawiające się posty są opatrzone napisami ,,TVN 24” i ,,ONET.PL” co ma skłonić użytkownika do kliknięcia w link, a następnie ,,zalogowania „ się Facebooka. Posty dotyczą rzekomego końca programu 500+, bądź zastąpienia dotychczasowych przelewów bonami. Tym razem użytkownik nie jest proszony o weryfikację polegającą na podaniu numeru telefonu i wpisanie otrzymanego kodu (aktywacja płatnej subskrypcji SMS). Zamieszczone w postach linki prowadzą min. do stron http://tvn-info.e-kei.pl/weryfikacja/mobile/, i az-serwer1839191.online.pro które są fikcyjnymi, phishingowymi stronami logowania do Facebooka.

,,Zalogowanie” na takiej stronie oznacza podanie swoich danych logowania oszustom, a w konsekwencji przejęcie konta. Przejęte konta są wykorzystywane min. do rozsyłania spamu, oraz wyłudzania pieniędzy.

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak rodzina może chronić emeryta przed wyłudzeniem danych osobowych?
Następny artykułWyłudzał kredyty na terenie calego kraju, został zatrzymany
Bozena Kultys
Jako pracownik największych w Polsce firm telekomunikacyjnych, oraz będąc związana z sektorem bankowym, w swojej pracy ciągle spotyka się z różnego rodzaju oszustwami. Autorka książki "Stop Oszustom", w której w przystępny sposób opisuje techniki manipulacyjne stosowane przez oszustów. Pozycja szczególnie ceniona jest przez osoby starsze, czyli najbardziej narażone na działania przestępców oraz osoby mające mniejsze obycie z nowoczesnymi technologiami.

12 KOMENTARZE

  1. Rzeczywiście w wielu grupach widziałam takie posty. Ja jestem ostrożna, bo stałam się już raz ofiara hakerów otwierając maila. Wyglądał jak mail za płatność za moją stronę. jedno kliknięcie i komputer stop. Dobrze, że mam syna informatyka i szybko ogarnął sprawę, bowiem komputer w tym wypadku jest do wyrzucenia. Chyba, że zapłacimy okup 🙁

  2. Coraz częściej pojawia siego typu informacji na portalach. Nie wchodzę na nie i nie wierzę w to co jest napisane. Podobnie z łańcuszkami na messengerze.

  3. Facebook jest pod tym względem okropny! Często widzę u znajomych wirusy, które za nich publikują posty, i tym co piszesz wyżej nie wspomnę:/

  4. Dlatego ja nie lubię wchodzić na strony, które wymagają ode mnie danych – jak już to zaraz wychodzę. Tam samo jest z Facebookiem, nigdy nie pozwalam autoryzować konta z aplikacjami czy stronami ☺

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię