Podszywają się pod TVN i Onet i wyłudzają dane

Od kilku tygodniu w różnych grupach na Facebooku pojawiają się liczne posty z nieprawdziwymi, acz sensacyjnymi wiadomościami, pochodzącymi rzekomo z TVN i portalu Onet.pl.

Choć publikowanie fikcyjnych wiadomości nie jest niczym nowym warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż sensacyjne fake newsy dziś już nie służą jedynie do generowania ruchu na stronie, a coraz częściej są wykorzystywane w celu wyłudzania pieniędzy i poufnych danych. Na Facebooku pojawiały się już posty informujące o odwołaniu ferii zimowych przez Ministra Edukacji, czy o ataku terrorystycznym w Polsce. Odnośniki z fake newsami pochodziły z nowo powstałych stron udających serwisy informacyjne.

Obecnie pojawiające się posty są opatrzone napisami ,,TVN 24” i ,,ONET.PL” co ma skłonić użytkownika do kliknięcia w link, a następnie ,,zalogowania „ się Facebooka. Posty dotyczą rzekomego końca programu 500+, bądź zastąpienia dotychczasowych przelewów bonami. Tym razem użytkownik nie jest proszony o weryfikację polegającą na podaniu numeru telefonu i wpisanie otrzymanego kodu (aktywacja płatnej subskrypcji SMS). Zamieszczone w postach linki prowadzą min. do stron http://tvn-info.e-kei.pl/weryfikacja/mobile/, i az-serwer1839191.online.pro które są fikcyjnymi, phishingowymi stronami logowania do Facebooka.

,,Zalogowanie” na takiej stronie oznacza podanie swoich danych logowania oszustom, a w konsekwencji przejęcie konta. Przejęte konta są wykorzystywane min. do rozsyłania spamu, oraz wyłudzania pieniędzy.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.