Jak Polak Polaka w Niemczech oszukuje

Policja w Dortmundzie wspólnie z Policją Federalną oraz Prokuraturą w Dortmundzie prowadzi od kilku miesięcy śledztwo przeciwko polskiej grupie przestępczej działającej na terenie całych Niemiec, która na szeroką skalę oszukuje i okrada przede wszystkim Polaków pracujących w Niemczech.

Dortmundzcy śledczy wpadli na trop przestępców dokonujących bardzo podobnych kradzieży w prawie wszystkich większych miastach na terenie Niemiec, między innymi w Dortmundzie, na tutejszym dworcu autobusowym. Poszkodowanymi są wyłącznie obywatele polscy, którzy autokarami podróżują do Polski. Oszuści wyszukują potencjalnych ofiar wśród pasażerów autokarów na przystankach, jak też na zajazdach przy autostradach. Celem przestępców jest zdobycie gotówki, którą poszkodowani posiadają przy sobie.

Ofiary zostają wciągnięte w rozmowę przez jednego ze sprawców, który w ten sposób próbuje odciągnąć je od autokaru. Następnie dochodzi do zastosowania triku zwanego „rulonem”. Sprawca na oczach potencjalnego poszkodowanego znajduje rzucony wcześniej na ziemię plik banknotów, rzekomo cieszy się ze znaleziska i chowa pieniądze.

Po chwili pojawia się drugi ze sprawców i twierdzi, że w tym właśnie miejscu zgubił pieniądze. Jest bardzo natarczywy, zdarza się również, że grozi wezwaniem policji. Twierdzi, że zgubione pieniądze może rozpoznać, gdyż banknoty mają plamy z kawy.

W tym momencie pierwszy oszust pokazuje swój (wypełniony banknotami) portfel i żąda od poszkodowanego, aby ten, również pokazał swój portfel. Późniejsza ofiara, która podczas podróży do Polski posiada przy sobie znaczną ilość gotówki, licząc na szybkie wyjaśnienie nieporozumienia, pokazuje swoje pieniądze, wiedząc o tym, że nie ma na nich żadnych plam.

Tenże moment pokazania pieniędzy sprawcy rutynowo wykorzystują i podmieniają pieniądze ofiary na spreparowany wcześniej plik banknotów. Plik ten zawiera widoczne są z góry prawdziwe banknoty euro, pod spodem znajdują się jednak bezwartościowe banknoty rosyjskie lub białoruskie, co – najczęściej – poszkodowany zauważa dopiero w Polsce.

Po przeprowadzonym przez Policję w Dortmundzie wraz z Policją Federalną rozległym postępowaniu śledczym, zostało ustalonych trzech polskich przestępców działających na terenie Niemiec. Wyniki przeprowadzonego śledztwa wskazują, że przynajmniej ci trzej przestępcy aktywnie działali na terenie całych Niemiec.

Z policyjnych ustaleń wynika, że ilość domniemanych poszkodowanych jest znacznie wyższa, niż ustalona na chwilę obecną przez organy ścigania. W większości poszkodowani nie składają zawiadomień, pomimo tego, że poniesione przez nich szkody wynoszą w zakresie od 500 do kilku tysięcy euro.

Policja w Dortmundzie wyraźnie ostrzega przed przestępstwami, które dokonywane są w ten sposób i prosi poszkodowanych o zgłoszenie się do Policji w Dortmundzie i składanie zawiadomień. W tym celu Policja w Dortmundzie otworzyła specjalną skrzynkę mailową. Poszkodowanych prosimy o zgłoszenie się na adres mailowy:

Oszustworulon.dortmund@polizei.nrw.de

Pojęcia używane przez grupy przestępcze w celu opisania sposobu działania:

„na rulon“ – tłumaczenie: „auf Bündel“
„na sztos“ – tłumaczenie: „auf Stoß“
„rzucić kotleta“ – tłumaczenie: „Kotelett werfen“

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.