Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed falą fałszywych wiadomości e-mail z niebezpiecznymi linkami.
W ostatnim czasie do mailowych skrzynek trafiają fikcyjne maile informujące o rzekomej podejrzanej aktywności na naszym koncie poczty elektronicznej. Oszuści powołując się na względy bezpieczeństwa zachęcają do „zaktualizowania konta pocztowego”. Policja apeluje do internautów, aby żadnym pozorem nie klikać w przesłane linki.
W ostatnich dniach do polskich użytkowników Internetu zaczęły przychodzić wiadomości o treści:
Zamieszczone w pochodzących rzekomo od administratora poczty wiadomościach linki prowadzą do spreparowanych stron płatności. Jest to kolejna próba wyłudzenia loginów, haseł i kodów autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej. Osoby, które klikną w załączony link mogą stracić wszystkie pieniądze.
Autorzy podejrzanych maili podszywają się również pod portale społecznościowe. Zamieszczone poniżej zdjęcia prezentują fikcyjną wiadomość, jaka otrzymał jeden z czytelników. Rzekomo pochodzi ona od Facebooka, z jej treści wynika, że ktoś w imieniu właściciela konta próbował wykupić reklamę. Ta rzekoma ,,podejrzana aktywność na koncie” ma nas skłonić do reakcji. Choć mail bardzo przypomina wiadomości wysyłane przez Facebook jednak po sprawdzeniu adresu nadawcy prawda szybko wychodzi na jaw…
i tutaj szydło wychodzi z worka
Policja ostrzega również przed złośliwym oprogramowaniem, które również może się kryć pod podejrzanym linkiem. Najczęściej są to tzw. wirusy trojańskie wykradające dane, bądź ransomware, czyli złośliwy program szyfrujący pliki, bądź dostęp do komputera. Warunkiem uzyskania dostępu, bądź odszyfrowania danych jest zapłacenie żądanej przez przestępców sumy pieniędzy.
Jeśli kliknąłeś? Co robić ? Jak żyć?
Jeśli kliknąłeś w podejrzany link niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i portali społecznościowych. W przypadku zablokowania komputera, bądź zaszyfrowania plików i żądania okupu nie płać oszustom za odblokowanie komputera! Takie zachowanie tylko zachęca oszustów do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Pamiętaj, że nie ma żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz dostęp do komputera i zapisanych na nim danych.
W takich sytuacjach możesz szukać pomocy na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org . Na stronie tej możesz znaleźć narzędzia deszyfrujące. Należy jednak pamiętać, że przestępcy wciąż tworzą nowe wersje ransomware, co może oznaczać, że plików nie da się odzyskac przy pomocy obecnie dostępnych narzędzi. Dlatego też warto zabezpieczać się przed ransoware także poprzez tworzenie kopii zapasowych. W razie infekcji nie stracimy ważnych dla nas danych.