Policja ostrzega przed oszustwami na koronawirusa

Obecna sytuacja jest dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem, niesie z sobą też wiele obaw i pytań o przyszłość. Jednak oszuści traktują ją jako kolejną okazję do wzbogacenia się cudzym kosztem. Po raz kolejny policja ostrzega przed oszustwami na koronawirusa.

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. W związku z pandemią rząd zdecydował między innymi o ograniczeniu funkcjonowania Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Tę nadzwyczajną sytuację próbują wykorzystać oszuści, którzy wciąż wymyślają nowe metody wyłudzania pieniędzy.   Policja opublikowała kolejne ostrzeżenie przed oszustwami ,,na koronawirusa”, w którym wymienia konkretne metody działania oszustów, które przedstawiamy poniżej:

Preparaty i testy na koronawirusa

Wraz z pierwszymi informacjami o pandemii w Internecie zaczęło przybywać ofert różnego rodzaju preparatów i innych produktów majacych nas ochronić, a nawet leczyć koronawirusa. Wśród oferowanych produktów znalazły się nawet amulety i ,,domowe testy na koronowirusa”, które okazywały się być zwyczajną ankietą…

Podejrzane aukcje internetowe

W związku z epidemią w sieci pojawiło się dużo ofert zakupu środków czystości i innych produktów np. lateksowych rękawiczek, czy maseczek ochronnych w bardzo wygórowanych cenach. Nie brak również ofert innych produktów np. sprzętu RTV w podejrzanie atrakcyjnych cenach, co także powinno wzbudzić naszą czujność.

Fakenewsy

Prócz podejrzanych ofert w sieci zaroiło się od fakenewsów, których celem jest głównie zarabianie na wyświetleniach, przejęcie konta w mediach społecznościowych, bądź kradzież pieniędzy z konta bankowego. Fakenewsy nastawione na zysk z reklam powodują dezinformację i niepotrzebny wzrost paniki, dlatego też Policja, oraz inne instytucje zalecają czerpanie informacji ze sprawdzonych źródeł. Gorzej gdy zamieszczony w mediach społecznościowych post z rzekomo najnowszą sensacyjną informacją prowadzi do fikcyjnej strony logowania. Gdy nie sprawdzimy adresu strony w pasku przeglądarki (w przypadku takiej fałszywej strony ten adres zawsze będzie się różnił od właściwego adresu danego serwisu) i ,,zalogujemy” się na fikcyjnej stronie, wówczas przekażemy nasze dane do logowania oszustom. Skutkiem takiego działania może być publikowanie na naszej tablicy postów prowadzących do fikcyjnej strony logowania, a także prośby o pilny przelew rozsyłane do naszych znajomych w naszym imieniu. Phishing, czyli tworzenie łudząco podobnych stron logowania jest również wykorzystywany w celu wyłudzenia danych logowania do systemów bankowości elektronicznej.

SMS, który wyczyści Ci konto

Linki do fikcyjnych stron płatności, oraz stron logowania do systemów bankowości elektronicznej są bardzo często rozsyłane SMS-em. Ich autorzy podszywają się zwykle pod banki, instytucje państwowe i firmy kurierskie. W wiadomościach tych jest zamieszczony link prowadzący do sfałszowanej strony płatności. Obecnie wiadomości tego typu zawierają fakenewsy dotyczące epidemii np. informację o tym, że zgromadzone na naszym rachunku bankowym środki zostały przekazane do rezerw NBP, a logując się pod wskazanym linkiem możemy odzyskać 1000 zł. Oczywiście informacje tego typu są od początku do końca nieprawdziwe, a link zamieszony w wiadomości zaprowadzi nas ostatecznie do fikcyjnej strony logowania do systemu bankowości elektronicznej, gdzie próba logowania oznacza ujawnienie danych logowania oszustom, co umożliwia im przejęcie zgromadzonych na koncie środków.

Szybkie i łatwe pożyczki ,,bez BIK”

Sytuacja związana z koronawirusem negatywnie wpłynęła na gospodarkę. Ogłoszony przez Prezydenta stan epidemii poskutkował zamknięciem wielu miejsc pracy, co dla pracowników w najlepszym przypadku oznacza przymusowy, ale płatny urlop, a w najgorszym utratę pracy. W tym czasie kryzysu pojawiają się oferty ,,łatwych i szybkich”, ale niekoniecznie korzystnych pożyczek i innych ofert finansowych np. inwestycji przynoszących gigantyczne zyski w krótkim czasie. Warto nie podejmować decyzji pod wpływem emocji, ale dokładnie zapoznać się z ofertą i szczegółami umowy.

Oszuści w kombinezonach

W ostatnich dniach pojawili się także oszuści podający się za firmy dokonujące dezynfekcję mieszkań w związku z koronawirusem. Oszuści przychodzą ubrani w specjalne kombinezony, które przypominają środki ochrony przeciwepidemiologicznej i oferują mieszkańcom dezynfekcję pomieszczeń. W rzeczywistości owe ,,środki dezynfekujące” to zwykła woda z dodatkiem dowolnego środka, aby ofiary poczuły chemiczną woń. Za ,,usługę” należy zapłacić z góry dzięki czemu oszuści dowiadują się gdzie ofiara trzyma pieniądze. Następnie przestępcy ,,zagadują” ofiarę i dokonują kradzieży.

W ostatnich dniach po raz kolejny Policja ostrzega przed oszustwami na koronawirusa i apeluje o rozwagę i ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.