Okres przedświąteczny to nie tylko czas przygotowań i zakupów, ale również okres wzmożonej aktywności różnego rodzaju oszustów i naciągaczy. Także i w tym okresie na celowniku oszustów znajdują się osoby starsze.

Pomimo licznych ostrzeżeń i komunikatów publikowanych w mediach, a także licznych działań profilaktycznych prowadzonych przez Policję funkcjonariusze wciąż otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw na tzw. legendę, znanych jako oszustwo ,,na wnuczka”, bądź na policjanta. W tym tygodniu jedną z poszkodowanych przez oszustów okazała się mieszkanka Piekar Śląskich. Kryminalni z piekarskiej komendy ustalili i zatrzymali mężczyzn, którzy metodą „na policjanta” oszukali mieszkankę Piekar Śląskich. Oszuści wpadli tuż po tym, jak na terenie Tarnowskich Gór pozbawili kolejną kobietę jej kosztowności. Mężczyźni przyznali się do szeregu przestępstw na terenie województwa śląskiego. Decyzją sądu dwóch podejrzanych najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Piekarscy stróże prawa od dłuższego czasu pracowali nad sprawą oszustwa metodą „na policjanta”, do którego doszło na początku października. W toku trwającego śledztwa policjanci wytypowali osoby odpowiedzialne za pozbawienie mieszkanki Piekar Śląskich 8 tysięcy złotych. Do zatrzymania dwóch mężczyzn doszło w Siemianowicach Śląskich. Tam też śledczy na osiedlowym parkingu namierzyli samochód, w którym siedzieli 33-latek oraz jego 32-letni kolega. Jak się okazało, tego samego dnia mężczyźni okradli mieszkankę Tarnowskich Gór, która straciła torebkę z zawartością dokumentów i 10 tysięcy złotych. Po przeszukaniu mężczyzn kryminalni znaleźli przy nich część skradzionej gotówki. Następnego dnia policjanci z piekarskiej komendy zatrzymali 38-latka, który również miał brać udział w licznych oszustwach.

Stróże prawa ustalili, że zatrzymani mężczyźni mieli wielokrotnie dopuszczać się oszustw i kradzieży na terenie województwa śląskiego. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Decyzją sądu 33-latek oraz 38-latek najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie, natomiast wobec 32-letniego mieszkańca Siemianowic Śląskich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność, zwłaszcza przed świętami. Aby nie stać się ofiarą przestępstwa, musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.
Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

• Przede wszystkim należy zachować ostrożność — jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, policjanta, pracownika urzędu i chce rozmawiać o naszych oszczędnościach — nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
• Nie informujemy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które mamy w domu lub jakie przechowujemy w banku. Nie wypłacajmy z konta żadnych oszczędności.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułZapłacił 1,36 zł długu. Stracił… 340 tys. zł
Następny artykułNowe przepisy ulgą dla przedsiębiorców, batem dla nierzetelnych kontrahentów
Bozena Kultys
Jako pracownik największych w Polsce firm telekomunikacyjnych, oraz będąc związana z sektorem bankowym, w swojej pracy ciągle spotyka się z różnego rodzaju oszustwami. Autorka książki "Stop Oszustom", w której w przystępny sposób opisuje techniki manipulacyjne stosowane przez oszustów. Pozycja szczególnie ceniona jest przez osoby starsze, czyli najbardziej narażone na działania przestępców oraz osoby mające mniejsze obycie z nowoczesnymi technologiami.

7 KOMENTARZE

  1. Dobrze jest ufać sobie i innym, wtedy spotyka mnie więcej dobrego. Ale też mieć praktyczne podejście do tematu i chronić siebie. Przypominają mi się sakiewki, które mama kazała nam chować pod bluzę na wyjeździe 🙂 Pozdrawiam,

  2. Faktycznie, czas świąteczny jest wzmożonym czasem działania oszustów. I niekiedy sami wystawiamy się na niebezpieczeństwo, popełniając oczywiste błędy. Świetny artykuł!

  3. niestety na każdym rogu czai się „zło” dotyczy to zwłaszcza starszych osób, które są łatwowierne i dają się omamić, a przed świętami to już całkiem można stracić głowę i dać się oszukać:(

  4. Dawno, dawno temu było dane usłyszeć pewna zasadę, która do chwili obecnej nie straciła aktualności. Może jest trochę przejaskrawiona, ale na pewno nie pozbawiona słusznośc. Brzmi tak: od razu nie ufaj nikomu ani niczemu, zwłaszcza sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię