Jak rodzina może chronić emeryta przed wyłudzeniem danych osobowych?

Wyłudzanie danych osobowych w dzisiejszych czasach jest na porządku dziennym. Szczególnie są na to narażeni emeryci, którzy wierzą każdemu we wszystko i padają dlatego zazwyczaj ofiarą takich sytuacji. Istnieje jednak kilka sposób na ochronę najbliższych przed takimi wyłudzeniami.

BIK

Przede wszystkim aby uchronić emeryta przed konsekwencjami wyłudzenia danych osobowych, warto założyć mu konto w Biurze Informacji Kredytowej. Po założeniu konta weryfikacji tożsamości w przypadku utraty zarejestrowanego dokumentu, jednym kliknięciem tak naprawdę może zastrzec dowód. W ciągu kilku minut dowód zostanie ten wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do wszystkich banków działających w Polsce, Poczty oraz wszystkich operatorów telefonii komórkowej. W ten sposób osoba, która znajdzie taki dowód, nie będzie mogła użyć danych osobowych do wyłudzenia przykładowo kredytu. Ponadto w momencie, kiedy ktoś próbuje wziąć kredyt używając danych osobowych osoby zarejestrowanej w BIK, dostaje ona sms o takiej sytuacji i może ją bardzo szybko powstrzymać.

Uświadamianie

Bardzo dużo daje również uświadamianie emeryta. Należy zastrzec, aby wszelkie umowy kupna były zawierane w naszej obecności. Jeżeli pokażemy emerytowi ile osób już padło ofiarą takich oszust, to z pewnością zacznie on podchodzić nieco ostrożniej do informowania wszelkich osób o swoich danych osobowych. Warto zdawać sobie sprawę, że dane osobowe mogą zostać również wyłudzone poprzez zachęcanie różnymi, nieprawdziwymi ofertami, co w ostateczności wpłynie na wyłudzenie na określone dane kredytu bankowego. Ważne jest aby wmawiać emerytom, że nie wolno pod żadnym pozorem udzielać szczegółowych informacji o sobie, osobom obcym. Nie da się emeryta kontrolować przez całą dobę. Dlatego też sam musi być na to gotowy i wystarczająco świadomy.

Wyręczać emeryta we wszystkim w czym się da

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dane osobowe mogą zostać przeczytane również w trakcie płacenia kartą, czy w innych tego typu sytuacjach. Osoby starsze nie do końca zwracają uwagę na tego typu rzeczy. Dlatego też lepiej, aby osoba taka płaciła zawsze gotówką w sklepie. Ponadto jeżeli emeryt zgubi gotówkę, to jego dane osobowe na pewno nie zostaną ukradzione. Z koeli jednak jeśli emeryt zgubi kartę płatniczą i zapomni ją zastrzec, to nie tylko osoba która ją znajdzie będzie miała dostęp do konta (warto pamiętać o tym że zbliżeniowo można płacić bez podawania pinu), to również dane zawarte na karcie mogą zostać użyte do zaciągnięcia na taką osobę kredytu. Dlatego też lepiej, aby osoba starsza chodziła po mieście z mniejszą ilością gotówki, aby uniknąć takich sytuacji.

Podsumowując można powiedzieć, że należy chronić łatwowiernych emerytów przed różnego rodzaju wyłudzeniami. Jest to możliwe poprzez założenie konta w biurze informacji kredytowej, czy poprzez zachowywanie środków ostrożności w trakcie płacenia kartą. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zaciągnięte przez kogoś innego pożyczki następnie ciężko wyjaśnić i znaleźć sprawcę.

 

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.