Każdemu z nas zdarzyło się otrzymać wiadomość SMS z ofertą znanej marki, a nawet ją otworzyć z czystej ciekawości. No i właśnie na tę ciekawość liczą oszuści, którzy chcą w sprytny sposób wyłudzić znajdujące się na naszych kontach pieniądze!

Trzeba przyznać, że oszuści bardzo się postarali, gdyż wiadomość wygląda bardzo wiarygodnie. Przede wszystkim jako nadawcę widzimy Media Markt-znaną markę budzącą zaufanie, a dodatkowo wiadomość zawiera imię adresata, co może sugerować czytającemu, że wcześniej wyraził zgodę na otrzymywanie tego typu informacji od jej rzekomego nadawcy.

Jednak okazuje się że SMS-a z informacją o konkursie otrzymały również osoby, które nie robią zakupów w Media Markt, oraz nie biorą udziału w organizowanych przez sklep akcjach. Jedną z takich osób, była czytelniczka-pani Ewa, która wysłała do mnie zapytanie w tej sprawie. Dwa dni wcześniej ja sama również otrzymałam takiego samego SMS-a.


Zamieszczony w wiadomości link prowadził do strony ideesfausses.com (już nieaktywna, ale są już następne), na której znajdowała się prosta ankieta dotycząca sklepu Media Markt opatrzona logiem tej sieci sklepów. Nagrodą za wypełnienie ankiety miał być drogi telefon, a jedynym kosztem, jaki miał ponieść wypełniający miała być opłata za przesyłkę w wys. 5-ciu złotych.

Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w owej ankiecie pojawiał sie komunikat o takiej treści: ,,Dziękujemy za wypełnienie ankiety! Z ogromnym zadowoleniem informujemy, że możesz teraz wybrać (1) z wyjątkowych nagród z poniższej oferty. Działaj szybko, dostępność produktów jest ograniczona!” Poniżej należało kiknąć ,,wybieram to” pod zdjęciem Samsunga S9, lub iPhone X. Następnie wybrać ,,prześlij prezent teraz”. Na koniec należało kliknąć w duży zielony przycisk ,,zapłać teraz”.

Ten przycisk nacisnęłam wiele razy. Otwierała się z pozoru ta sama strona, ale tylko z pozoru, gdyż adresy w przeglądarce, oraz dane kontaktowe zamieszczone na samym dole strony za każdym razem były inne. Po podaniu adresu mailowego i rzekomego nowego hasła do serwisu należało podać imię, nazwisko i wszystkie dane karty kredytowej! Na samym górze tej strony oczywiście znajdował się komunikat majacy zapewnić ofiare, że podane dane służą jedynie walidacji konta i nie zostaną użyte…

Media Markt w związku z licznymi zapytaniami od klientów w sprawie otrzymanych SMS-ów, zamieścił na swojej stronie ostrzeżenie opatrzone takim oto komunikatem:

,,W związku z sygnałami, jakie MediaMarkt otrzymuje od klientów o pojawieniu się fałszywej promocji, rozsyłanej za pośrednictwem wiadomości SMS „Oto rezultaty losowania dla kodu pocztowego XXXXX….” z linkiem odsyłającym do ankiety zakupowej informujemy, że MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości. Ich autorzy bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa. W związku z tym MediaMarkt oświadcza, że wyżej wymienione działania i treści rozpowszechniane w ramach tych działań nie stanowią oferty firmy MediaMarkt.

Informacje o akcjach promocyjnych i konkursach organizowanych przez MediaMarkt zamieszczane są wyłącznie w oficjalnych kanałach informacyjnych MediaMarkt Polska oraz na stronie internetowej mediamarkt.pl. Wszystkie akcje promocyjne oraz konkursy, które pojawiają się na innych fanpage’ach oraz w innych miejscach w Internecie, nie są organizowane przez MediaMarkt. Uczestnictwo w nich może grozić szkodą materialną, zainfekowaniem komputera/smartfona złośliwym oprogramowaniem oraz wyciekiem udostępnionych danych osobowych.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here