fot. foter.com

Facebookowi naciagacze zatrzymani! Znaleziono też broń i narkotyki

Od wielu miesięcy na Facebooku regularnie pojawiają się fałszywe strony, kuszące wygraną bonów do sklepów, samochodów należących do sławnych osób i innych cennych nagród. Ich prawdziwym celem jest wyłudzenie pieniądze przy pomocy drogich SMS-ów. Żmudne śledztwo prowadzone w tej sprawie zaowocowało zatrzymaniem sprawców. 

Schemat oszustwa zawsze był ten sam: na portalu społecznościowym pojawiał się fikcyjnych profil sklepu, gdzie hotelu, w bądź znanej osoby. Następnie na takiej nowopowstałej stronie szybko ogłaszano konkurs, w którym rzekomo do wygrania były bony na zakupy, samochody, czy inne cenne nagrody.

Równie szybko na fałszywym profilu publikowano linki do profili rzekomych zwycięzców. Osoby, które „wygrały” proszone były o pobranie i odesłanie formularza odbioru nagrody że wskazanej przez oszustów strony. Tak naprawdę „wygrywał” każdy, gdyż jeden z podanych w ogłoszeniu wyników linków otwierał profil osoby, które która w taki link kliknęła. Miało to skłonić internautów do pobrania formularza że wskazanej strony. Szybko jednak  okazywało się, że warunkiem pobrania owego formularza jest wysłanie jednego, bądź dwóch SMS-ów na pięciocyfrowy numer zaczynający się cyframi 925. Dwie cyfry po dziewiątce wskazują nam cenę SMS-a netto. Oznacza to, że poszkodowani tracili 25 zł netto, a 30,75 zł brutto za każdego wysłanego SMS-a.

Gdy o SMS-owych oszustwach informowały nas media policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością oraz z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, działając pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zakopanem, skrupulatnie badali tę sprawę. Śledztwo zakończyło się zatrzymaniem sprawców. Policjanci wkroczyli do ośmiu miejsc jednocześnie, na terenie całego kraju zatrzymano osiem osób, z czego pięć zostało zatrzymanych na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Zabezpieczono dużą ilość sprzętu elektronicznego.

Policjanci wkroczyli również do jednego z pensjonatów w Białym Dunajcu. Znajdowała się tam siedziba firmy stojącej za większością pojawiających się na Facebook konkursów i rozdawek ,,darmowych” bonów, o której pisałam w jednym z artykułów.

Funkcjonariusze dokonujący czynności związanych z oszustwami w miejscowości Biały Dunajec, ujawnili dużą plantację marihuany, znajdującą się w pomieszczeniu pod podłogą zabudowań. Znajdowało się tam ponad 300 sadzonek konopi indyjskiej w różnych fazach wzrostu, o wielkości od 120 do 180 cm, lampy do naświetlania hodowli, oraz system wentylacyjny. Ponadto w trakcie przeszukania ujawniono jednostkę broni. Na miejscu policjanci zatrzymali 60-letniego mieszkańca powiatu tatrzańskiego oraz 31-letniego mieszkańca województwa śląskiego.

Łącznie w sprawie zatrzymano 8 osób. Wszyscy zatrzymani zostali przekazani do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Zakopanem. Czworo z nich tj. 60-latek, 31-latek, 19-latek (mieszkaniec powiatu tatrzańskiego), oraz 26-latek (mieszkaniec Warszawy) decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy.

 

 

 

9 komentarzy do “Facebookowi naciagacze zatrzymani! Znaleziono też broń i narkotyki”

  1. Subskrypcja ani już grzeje ani ziębi. Wszelkie tego rodzaju usługi (Premium) z dawien dawna zablokowane w BOA (Biuro Obsługi Abonenta,Klienta) – to po pierwsze. Po drugie -nigdzie w sieci nie podaje się numeru telefonu komórkowego na stronach podejrzanej proweniencji. Po trzecie – odrobina tzw zdrowego rozsądku nikomu jeszcze nie zaszkodziła, chociaż w żadnym razie razie nie potępiam ofiar oszustw. Dobrze, że sprawcom dostanie się trochę po uszach.

  2. Szkoda cokolwiek pisać,bo mod (moderator) śpi. Dwa dni czekam na 'powieszenie’ posta do tego artykułu. Zresztą nic odkrywczego. Odrobina zdrowego rozsądku, tudzież googlowania i wszelkiej maści oszuści i naciągacze mogą Wam co najwyżej 'nagwizdać’. Fakt, jeżeli ktoś już został wpuszczony w maliny, to zgłoszenie jest jak najbardziej celowe,wręcz mile widziane i zalecane.Więc tylko tyle. Googlownica nie boli

  3. Prędzej czy później przychodzi czas zakończeń.Ileż razy można dyskutować i 'obrabiać’ ten sam temat. Tak na pożegnanie – link poniżej

  4. I definitely wanted to write down a small word to say thanks to you for all the superb secrets you are showing on this website. My considerable internet search has at the end of the day been honored with useful concept to talk about with my family. I would tell you that most of us website visitors are unequivocally fortunate to exist in a good community with so many outstanding individuals with valuable principles. I feel very blessed to have seen your web pages and look forward to really more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.