Radomscy policjanci CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wyłudzanie luksusowych samochodów osobowych, a także pojazdów ciężarowych i dostawczych. Do sprawy zatrzymano 15 osób, którym łącznie przedstawiono 199 zarzutów. Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Funkcjonariusze z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji  otrzymali pierwsze sygnały dotyczące wyłudzeń na początku marca br. Do tego typu przestępstw prawdopodobnie dochodziło w jednej z firm w Grodzisku Mazowieckim. Poszkodowanymi mieli być właściciele kilkunastu przedsiębiorstw transportowych z województwa mazowieckiego, w tym głównie z Warszawy. Z ustaleń śledczych wynika, że proceder ten ma dużo szerszą skalę, obejmuje swoim zasięgiem teren całego kraju i prowadzony jest prawdopodobnie przez zorganizowaną grupę przestępczą, działającą co najmniej od początku 2016 roku. Jej członkowie mają już dość bogatą przeszłość kryminalną. Byli już karani między innymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za przestępstwa narkotykowe, kradzieże, a także kradzież z włamaniem.

W śledztwie, prowadzonym przez policjantów CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie ustalono, że podejrzani w swoim przestępczym procederze działali pod przykrywką trzech firm założonych na tzw. „słupy”. Wyłudzono pojazdy ciężarowe, dostawcze oraz luksusowe samochody osobowe, o łącznej wartości około 9 milionów złotych od 44 podmiotów gospodarczych. Z policyjnych ustaleń wynika, że wyłudzone pojazdy, po zdemontowaniu nadajników GPS, zostały wyprowadzone poza granice Polski, w tym głównie do Rosji.

Kiedy policjanci zatrzymali pierwsze osoby, wówczas podejrzani, na których nazwiska prowadzone były tzw. firmy „przykrywki”, próbowali ukryć się przed organami ścigania na terenie Rosji oraz Republiki Południowej Afryki. Te osoby również zostały zatrzymane. W efekcie przeprowadzonych kilkumiesięcznych działań policjanci CBŚP zatrzymali 15 osób, którym przedstawiono aż 199 zarzutów popełnienia przestępstw. Funkcjonariusze odzyskali trzy samochody.

14 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut zorganizowania grupy i kierowania nią. Wobec jedenastu podejrzanych sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci ustalają kolejne osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz osoby ściśle z nią współdziałające. Zbierają także informacje mogące pomóc w odzyskaniu wyłudzonych pojazdów.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł18.10 dniem przeciwko handlowi ludźmi
Następny artykułFake Lista nr 17 [aktualizacja 28.10.]
Bozena Kultys
Jako pracownik największych w Polsce firm telekomunikacyjnych, oraz będąc związana z sektorem bankowym, w swojej pracy ciągle spotyka się z różnego rodzaju oszustwami. Autorka książki "Stop Oszustom", w której w przystępny sposób opisuje techniki manipulacyjne stosowane przez oszustów. Pozycja szczególnie ceniona jest przez osoby starsze, czyli najbardziej narażone na działania przestępców oraz osoby mające mniejsze obycie z nowoczesnymi technologiami.

6 KOMENTARZE

  1. Ludzie ciężko pracują, by sie dorobić, a potem jeden z drugim i trzecim wpadają na pomysł, by szaraka okraść. W łatwy sposób można się wzbogacić, na szczęście to bogactwo jest chwilowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię