,,Usługa rebusy została aktywowana”-uważaj, bo stracisz pieniądze!!

fot. freeimages.com

Oszuści wyłudzający pieniądze za pomocą tzw. numerów premium rate używają co raz to bardziej wyszukanych sztuczek, aby wyłudzić nasze pieniądze. W tym celu opracowali kolejną, niestety skuteczną metodę!

Tym razem naciągacze postanowili wykorzystać niechęć abonentów telefonii komórkowej do korzystania z płatnych usług subskrypcyjnych! Dyskusja na temat SMS-ów informujących o aktywacji płatnej usługi rozgorzała między innymi na forum kto-dzwonil.pl i nieznany-numer.pl.

,,Oszust!! Wysyła SMS: „Usługa Rebusy aktywowana. Otrzymasz 3 sms tyg. z zagadkami. Koszt 3,69zł/1 sms. Aby wyłączyć wyślij sms na numer 92578. Nie podaje, ze koszt tego sms wynosi 30 zł.”-informuje Grzesiek na kto-dzwonil.pl.

Podobnie działał również serwis pogodas.pl. Abonenci różnych sieci komórkowych otrzymywali SMS-y o treści: ,,Dziękujemy za aktywowanie subskrypcji sms Pogoda koszt smsa 6,15 zł wysyłamy codziennie aby wyłączyć subskrypcję wejdź na: www.pogodas.pl”

Po wejściu na stronę pogodas.pl, użytkownik przekierowywany był automatycznie do serwisu http://pogodeo.xaa.pl/ gdzie znajdował informację, o sposobie ,,dezaktywacji” usługi. W tym celu należało wysłać SMS o treści „ag.odbierz” na numer 92550. Na stronie oczywiście nie było żadnej informacji o cenie usługi, która wynosiła 30,75 zł z VAT!! Sprawą zajął się UKE, ale jak widać, nie był to jedyny przypadek takiej ,,kreatywnej sprzedaży” usług premium…

Istnieje jednak bardzo prosta metoda zapobiegania tego typu oszustwom. Zamiast kierować się informacją podaną w SMS-ie, bądź na stronie (która nie zawsze jest prawdziwa) wystarczy spojrzeć na drugą i trzecią cyfrę numeru. Wskazują nam one cenę netto SMS-a. Do tej ceny należy doliczyć podatek VAT.

5 komentarzy do “,,Usługa rebusy została aktywowana”-uważaj, bo stracisz pieniądze!!”

  1. Jezeli chcecie się wypisać z wszelkiego rodzaju g(…..) ch subskrypcji , zajrzyjcie na ponizsza stronę :

    <codehttp://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15735192,Jak_wylaczyc_platne_SMS_y__Krotki_przewodnik.html?disableRedirects=true
    Prosze skopiować ponizszy link do paska adresów przegladarki </code

  2. Hello, Neat post. There is an issue with your site in internet explorer, may test this?K IE still is the market chief and a big part of people will omit your fantastic writing because of this problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.