Uwaga na fikcyjne przedświąteczne zbiórki pieniędzy

Okres przedświąteczny to czas, w którym chętnie pomagamy, wspieramy różnego rodzaju akcje dobroczynne. Niestety oszuści nie mają skrupułów i chętnie wykorzystują ludzką dobroć i chęć pomocy, aby wyłudzić pieniądze.

Patrolujący miasto funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi podczas patrolu miasta zauważyli przy jednym ze sklepów młodą kobietę, która była ubrana nieodpowiednio do warunków pogodowych. Mając na uwadze działania w ramach akcji Zima 2018/2019, której celem jest niesienie pomocy m.in. osobom bezdomnym, samotnym ale i także tym, które ze względu na warunki atmosferyczne i trudną sytuację mogą jej potrzebować, funkcjonariusze podjęli interwencję wobec kobiety.

Okazało się, że prosząca o datki młoda kobieta to 19-letnia mieszkanka sąsiedniego powiatu. Kobieta powoływała się na trudną sytuację rodzinną, problemy finansowe i zdrowotne. Policjanci bardzo szybko ustalili, że kobieta jest oszustką, a historia rodziny jest kompletnie zmyślona.

Funkcjonariusze apelują o czujność w kontaktach z osobami prowadzącymi zbiórki pieniędzy. W okresie przedświątecznym może dojść do wzrostu aktywności oszustów wykorzystujących ludzką wrażliwość i dobre serce.

Ponieważ w okresie przedświątecznym chętniej pomagamy potrzebującym policja apeluje o czujność w kontaktach z osobami prowadzącymi zbiórki pieniędzy. W okresie przedświątecznym może dojść do wzrostu aktywności oszustów wykorzystujących ludzką wrażliwość i dobre serce. Pamiętajmy również, że do pomocy bezdomnym i biednym są wyznaczone odpowiednie instytucje, które zaopiekują się takimi osobami.

Policja przypomina również, że prowadzenie legalnych zbiórek pieniędzy jest możliwe przez stowarzyszenia, fundacje czy komitety powoływane w związku z realizacją konkretnego celu. Taka zbiórka musi być zgłoszona, a informacja o jej trwaniu ogłoszona na ogólnopolskim portalu zbiórek publicznych MSWiA zbiorki.gov.pl. Jednym z warunków jakie musi spełnić organizator, jest zapewnienie osobom prowadzącym zbiórkę identyfikatorów zawierających imię i nazwisko osoby zbierającej pieniądze oraz informacje o nazwie, celu, organizatorze i numerze zbiórki publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.