Serwisy ogłoszeniowe niewątpliwie są idealnym miejscem do polowania na okazje. Ten fakt niestety prócz sprzedawców wykorzystują również oszuści. Chwila nieuwagi może skutkować utratą pieniędzy.

Ogłoszenia, które kusiły wyjątkowo niską ceną w stosunku do wartości oferowanego produktu do tej pory raczej wzbudzały obawę utraty kwoty, jaką za ten produkt (plus opłatę za przesyłkę) mieliśmy zapłacić. Charakterystyczny dla nieuczciwych ofert był brak możliwości wysyłki za pobraniem, lub odbioru osobistego.

Tym razem cyberprzestępcy idą o krok dalej i za pomocą podobnego mechanizmu próbują wyłudzić już nie tylko określoną kwotę za produkt, a wszystkie pieniądze znajdujące się na naszym koncie! Jak podaje serwis wyborcza.pl w tym celu oszuści zamieszczają na portalu Olx ogłoszenia różnego rodzaju produktów w bardzo obniżonych – nawet o 80 proc. – cenach. Oszuści nie upierają się jedynie przy wpłacie na konto, co zwiększa ich wiarygodność i usypia czujność.

Jedynym kosztem, który musi ponieść klient w momencie ,,dokonania zakupu” jest opłata za rzekomą przesyłkę za w wys. 9,99 zł. Za pośrednictwem firmy InPost. I tutaj zaczynają sie kłopoty…W celu dokonania płatności potencjalna ofiara otrzymuje od oszusta link do spreparowanego panelu płatności w Przelewy24. Link prowadzi do fałszywych stron „przelewy24-7.pl” lub na „pajmon.pl”. Strona, która się wyświetla, wygląda identycznie jak prawdziwa strona serwisu Przelewy24.

Aby dokonać ,,przelewu” podobnie jak na prawdziwej stronie serwisu należy wybrać jeden z pięciu dostępnych banków: mBank, PKO BP, WBK, Millennium i Alior. Kliknięcie w odnośnik przekierowuje już na panel płatności danego banku. Tutaj oczywiście strony banków wyglądają identycznie, ale są sfałszowane, a próba zalogowania się do swojego systemu bankowości elektronicznej na tej stronie oznacza ujawnienie swoich danych przestępcom, a w konsekwencji ,,wyczyszczenie” konta.

Co ciekawe fałszywe strony posiadają certyfikat SSL, czyli zielona kłódkę w pasku adresu mająca zapewniać o bezpieczeństwie strony. Zapominamy jednak, że certyfikat ten mogą wykupić również oszuści, gdyż nie wszystkie firmy sprzedające certyfikaty dokładnie weryfikują swoich klientów. Dlatego tak ważne jest kliknięcie w kłódkę i sprawdzenie, czy wyświetlany certyfikat jest aktualny i czy faktycznie należy on do firmy, na stronie której się znajdujemy, oraz zweryfikowany przez wiarygodną firmę certyfikującą.

 

 

.

 

 

19 KOMENTARZE

 1. O fałszywych stronach do płatności słyszałam. Informował o tym mój bank. To przerażające do czego uciekają się oszuści chcąc wyłudzić pieniądze. Trzeba być czujnym na każdym kroku.

 2. Z mojej strony to zostałem oszukany na olx przez Paweł Gawor IT SERWIS PAWEŁ GAWOR, zarząd: Gawor Paweł Jan, NIP 957-09-44-777, Gdańsk. Przelew zrobiony wysyłki brak. Kontaktu brak. Od momentu otrzymania przelewu kontakt się urwał. Mój błąd bo nie płaci sie z góry ale myślalem że firma jest poważna. mBank 49 1140 2004 0000 3302 7470 1879
  Paweł Gawor
  Nie wplacajcie temu człowiekowi pieniędzy.

  • Spółka zarejestrowana na adresie Leona Wyczółkowskiego 36 obok działa jeszcze inna firma https://www.trojmiasto.pl/MW-Marcin-Wojtkiewicz-o59491.html na pewno się znają 🙂 Może Pan zadzwonić i zapytać czy mają aktualny numer, albo czy nawet mogą poprosić tego pana do telefonu 🙂 Jeżeli w tonie głosu nie okaże Pan zdenerwowanie, a jedynie zupełnie spokojnie spyta o informację to prawdopodobnie nie będzie problemu 🙂 Życzę powodzenia 🙂

 3. Właśnie dziś zostałabym oszukana na olx był do oddania za darmo basen używany miałam opłacić kuriera dpd za kwotę 14.99 i dobrze ze przeczytałam SMS-a z banku z kodem lecz w smsie pisało że chce dokonać zmiany numeru telefonu gdy się logowalam kłódka była wszystko ok ale zdążyłam się zorientować że to wyludzenie już miałam zablokowana aplikacje mobilna na telefonie zadzwoniłam szybko do banku zablokowałam wszystko udało mi się na policji zgłoszone ale ciekawe ile ludzi tego dnia straciło pieniądze na darmowym basenie na który było ich stać zanim klikneli w przelew w meilu dobrze ze zawsze czytam te smsy

 4. Z tego co Pani napisała wnioskuję, że otrzymała Pani w mailu link do sfałszowanej strony płatności. Wykazała się Pani ogromną czujnością, sprawdzając SMS z banku. Jeśli ma Pani jeszcze takie informacje, jak link do sfałszowanej strony, nazwę użytkownika, który wystawił ogłoszenie, bądź jego numer telefonu, będę wdzięczna (a raczej czytelnicy, którzy dzięki tym informacją nie dadzą się złapać). Pozdrawiam!

 5. dzis zostałem oszukany na duże pieniądze. Właśnie za opłacenie przesyłki. Gośc podawał dane jako Łukasz Wojkowicz.
  Nick Iwojkowicz
  Przelew poszedłna gościa Vratislav Konecny numer konta , bank w Tarnobrzego. Sprawa w pko i na Policji. Slak mnie trafia bo działan na OLX od wielu wielu lat. Sam nikogo nie oszukłem

 6. uwaga na pania Gosia radzewicz z gdańska, jako kupująca wyłudza dane do banku i dane osobowe.
  pani jest w kontaktach mailowych agresywna i nieuprzejma. i kłamie że chce kupic rzeczy jednak nic z tego nie wychodzi. typowy oszust, ja nie wiem co zrobi z moimi danymi, pani sama sprzedaje szmaty na 5 stronach olx. tel. 663-535-324. nie polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię