Uważaj na fałszywe maile o kontroli skarbowej

Z początkiem roku do skrzynek internautów zaczęły trafiać maile pochodzące rzekomo z Ministerstwa Finansów z informacją o wszczęciu kontroli podatkowej przez Urząd Skarbowy.

Przed fałszywymi mailami i SMS-ami ostrzega sam resort finansów. We wcześniejszych latach odnotowywano podobne oszustwa, o których można przeczytać tutaj i tutaj. Celem wcześniejszych działań było wyłudzenie danych osobowych i danych kart kredytowych. Natomiast celem tego ataku jest skłonienie użytkowników do otwarcia załącznika zawierającego złośliwe oprogramowanie.

Nadawca fałszywej wiadomości zawiadamia o zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej i braku możliwości nawiązania kontaktu telefonicznego. Dlatego też należy umówić się na termin rzekomej kontroli i przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Mail opatrzony jest załącznikiem, jednak absolutnie nie należy go otwierac ponieważ zamiast urzędowych formularzy znajduje się tam złośliwe oprogramowanie.

Ministerstwo finansów publikuje treść fikcyjnej wiadomości:

„Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00.
Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pуzn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pуzn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspуlpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczegуlnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.
Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.
Zalacznik do pobrania
Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pуzn. zm.)”.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed fałszywymi mailami SMS-ami, których nadawcy podszywają się pod Urząd Skarbowy. Nie zostały one wysłane z serwerów KAS i MF.
Szczególnie niebezpieczne może być:
• otwieranie linków lub załączników z takiego maila,
• wysyłanie odpowiedzi do nadawcy.
Takie czynności mogą spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem i przekazanie danych osobowych w niepowołane ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.