Wezwania do zapłaty od Alektum Inkasso trafiły do skrzynek tysięcy osób w całym kraju. Dotyczą one braku płatności za publikacje spółki IMP Group rzekomo zamówione 15 lat temu…

Dziwne wezwania do zapłaty od Alektum Inkasso są wydrukowane na papierze A4, bez żadnych pieczątek i podpisów. Adresata straszy się tytułami wykonawczymi, dodatkowymi kosztami etc. O sprawie zawrzało na forach i portalach społecznościowych:

,, Dziś dostałam Ja i Moja córka pismo od firmy windykacyjnej o nazwie Alektum Inkasso dot. zawiadomienia o cesji oraz o wezwaniu do zapłaty. W piśmie wyjaśniają, że chodzi o zakup jakiejś książki, które to opiewa na kwotę 447.60+ koszty i odsetki. Dodam, że „zakupu dokonano w roku 2000 (tak widnieje na piśmie). Oczywiście straszą sądem i komornikiem.

fot. Facebook.com

Z ciekawości wpisałam w wyszukiwarkę nazwę tej firmy i wyskoczyły mi artykuły nt. bardzo podobnych przypadków. Zalecają tam nie odpowiadać na pisma, nie dzwonić, nie płacić. Nie przypominamy sobie, abyśmy zamawiamy jakieś książki …Encyklopedie od firmy wspomnianej w piśmie” – opowiada pani Halina na Facebooku.

,,Grożą, straszą, twierdzą że skierują sprawę do sądu a zobowiązanie moje jest w kwocie 58 zł, i to za towar który nie dostałem..tragedia, przecież to śmieszne”-stwierdza użytkownik o pseudonimie Bubel na forum-zadluzonych.pl

,,Otrzymałem wezwanie do zapłaty za przesyłki, których nie dostałem (w ramach promocji wypełniłem kupon, w którym pod miejscem na podpis zamieszczono „drobny druk” – klauzulę, w myśl której poza pierwszą, darmową, przyjmę jeszcze inne, płatne przesyłki). Nie otrzymałem ani darmowej, ani pozostałych. Przysyłano mi faktury listem zwykłym za zlecenia, które nie zostały zrealizowane, a teraz przyszło wezwanie”-relacjonuje Norphider na form e-prawnik.pl.

Dodaje, że każdorazowo po otrzymaniu faktury za niewykonaną usługę kontaktował się z biurem obsługi klienta firmy wysyłkowej, celem złożenia wyjaśnień i za każdym razem był informowany o zamknięciu sprawy.

,,W takich przypadkach właściwym jest wystosowanie żądania do cesjonariusza o przedstawienie w formie pisemnej podstawy prawnej rzekomego roszczenia. Brak informacji na zawiadomieniu o cesji, oraz wezwaniu (tytułu zobowiązania) jednoznacznie wskazuje, że możemy domniemanie próbę wyłudzenia. W okolicznościach, kiedy rzekomy wierzyciel udostępni dokumenty źródłowe, a będą one sfałszowane, lub nieistniejące, będzie stanowiło to podstawę do zgłoszenia podejrzenia o popełnieniu przestępstwa do organów ścigania.”-mówi mecenas Leszek Janczewski z Kancelarii Prawno-Windykacyjnej Fortis w Katowicach.

Radzi również, aby w sytuacji gdy firma windykacyjna będzie zasypywać nas korespondencją nawołującą do wpłaty określonej kwoty, bądź natarczywie dzwonić możemy złożyć na policję zgłoszenie dotyczące tzw. stalking, czyli nękanie. Wiele firm windykacyjnych stosuje tego typu praktyki. Wysyłają niezliczoną liczbę listów strasząc adresatów postępowaniem sądowym i wysokimi odsetkami w przypadku nieuiszczenia wymaganej kwoty.

Podobne oszustwa z fałszywymi wezwaniami:

https://stop-oszustom.pl/uwaga-na-falszywe-wezwania-do-zaplaty-za-prad/

https://stop-oszustom.pl/falszywe-wezwania-zaplaty-abonament-rtv/

https://stop-oszustom.pl/wezwania-zaplaty-ogladanie-filmow-dla-doroslych/

https://stop-oszustom.pl/falszywe-faktury-od-multimedia/

https://stop-oszustom.pl/wyludzal-dane-osobowe-i-zaciagal-pozyczki/

https://stop-oszustom.pl/zamiast-pozyczki-platne-sms-y-nie-daj-sie-oszukac/

https://stop-oszustom.pl/falszywe-sms-y-o-zadluzeniu-to-proba-wyludzenia-pieniedzy/

17 KOMENTARZE

  • Proszę zwrócić uwagę na to z przed ilu lat jest ten rzekomy dług, (czy jest przedawnienie), ma Pani też prawo żądać przedstawienia podstawy roszczenia, czyli np. faktury, czy umowy, którą Pani rzekomo podpisała.

 1. dostałam taki list dzisiaj, szedł od 20.02.2018 czyli już dawno temu minął „termin” zapłaty za coś czego na oczy nie widziałam. dodam że miałam wtedy 13 lat, tak wynika z daty zamówienia 08.06.2011

  • Można iść z tym na policję, może Pani też poprosić ich aby udowodnili Pani że dług istnieje i pokazali Pani umowę z Pani podpisem, jaką rzekomo Pani zawarła.

 2. Mi wlasnie dzisiaj przyszło takie wezwanie do zapłaty rzekomo 16 lat temu jako 13 nasto latka zamowilam książkę za ktora mam zapłacić 160 zł .i co dalej. rym robić dzwonić do nich czy nie

 3. Ja również dostałem takie pismo za ksiażkę której nigdy nie zamawiałem,
  Nie rozumiem jak takie firmy moga działać w naszym kraju na taką skalę i prokuratura nic z tym nie robi,
  przecież to jest próba wyłudzenia pieniędzy od dużej ilości osób

 4. Witam , a ja dzisiaj dostałem sms od tej firmy w sprawie braku płatności za usługi telekomunikacyjne w kwocie ponad 20 tys Mam skontaktować się z nr 717226880 . Skąd taka suma i jakie usługi nie mam pojęcia . Zawsze płacę wszystko na czas .Jestem emerytem i szokują mnie takie praktyki . Proszę o poradę.

 5. Witam , a ja dzisiaj dostałem sms od tej firmy w sprawie braku płatności za usługi telekomunikacyjne w kwocie ponad 20 tys Mam skontaktować się z nr 717226880 . Skąd taka suma i jakie usługi nie mam pojęcia . Zawsze płacę wszystko na czas .Jestem emerytem i szokują mnie takie praktyki . Proszę o poradę.

 6. Ja dzisiaj dostałem SMS że mam nie zwlekać i zapłacić za zaległość w Energa obrót sa. A jeśli się nie skontaktuje lub unikne pruby kontaktu to czynności windykacyjne związane z odłączeniem prądu nie zostaną wstrzymane. W SMSie jakiś link i nr ich kontaktowy.
  Proszę o odpowiedź jak w dzisiajszych czasach takie firmy w ogóle mogą funkcjonować w taki nielegalny sposób?
  Czy mam. Do nich zadzwonić?

  • Wiadomości wysyłane przez oszustów bardzo często zawierają zapowiedź negatywnych konsekwencji braku działania z naszej strony, co ma na celu skłonić użytkownika do natychmiastowej reakcji i kliknięcia w zawarty w treści wiadomości link. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kontakt na numer infolinii podany na stronie firmy (wchodzi pan samodzielnie na stronę, zamiast klikać w zawarty w wiadomości odnośnik), bądź zalogowanie się do swojego konta klienta, również bezpośrednio na stronie. Jednak w tej sytuacji sugeruję kontakt z infolinią. Pozdrawiam, Bożena Kultys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę, wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię