Funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali podejrzanego o liczne wyłudzenia pożyczek gotówkowych na szkodę banków i instytucji finansowych na terenie całego kraju.
Z policyjnych ustaleń wynika, że zatrzymany 63-letni mieszkaniec powiatu sanockiego, w okresie od lutego do listopada br. wyłudził pożyczki gotówkowe na łączną kwotę ponad 40 tys. złotych, a także usiłował kilkadziesiąt razy wyłudzić co najmniej 106 tys. od instytucji finansowych i banków z terenu całego kraju.
Mężczyzna w swoim przestępczym procederze posługiwał się tzw. skradzioną tożsamością, czyli danymi osobowymi innych osób pozyskane w sposób nielegalny. Ponadto, środki finansowe pochodzące z przestępstwa transferował na założone nazwiska innych osób konta bankowe, a następnie dokonywał ich wymiany na obce waluty.
W trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego mężczyzny policjanci znaleźli wiele przedmiotów służących do popełniania tych przestępstw, wśród których były m.in. telefony komórkowe, laptopy, karty SIM, a także aparat fotograficzny z zawartością dużej ilości zdjęć dowodów osobistych oraz dokumentację.
63-latek usłyszał już zarzuty dotyczące usiłowań i wyłudzeń pożyczek gotówkowych. O dalszym losie zatrzymanego zdecyduje teraz sąd. Sprawa jest rozwojowa. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sanoku. Niewykluczone, że całkowite straty pokrzywdzonych podmiotów mogą być znacznie większe niż dotychczasowe ustalenia.
Policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu podejrzanego telefony komórkowe, laptopy, karty SIM, aparat fotograficzny z zawartością dużej ilości zdjęć dowodów osobistych, dokumentację oraz 6,2 tys. dolarów na poczet przyszłych kar. 63-latek usłyszał już zarzuty dotyczące usiłowań i wyłudzeń pożyczek gotówkowych.
Policjanci apelują, żeby nie udostępniać swoich danych osobowych oraz dokumentów. Zabezpieczmy również swój komputer czy też inne nośniki danych przed dostępem osób trzecich. Pamiętajmy o zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania, które będzie nas chronić przed ewentualnymi zagrożeniami w sieci internetowej.
Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do różnych podmiotów i instytucji, którym podajemy nasze dane osobowe i komu wyrażamy zgodę na ich przetwarzanie.