Wyłudził auto na fałszywe potwierdzenie przelewu

Jarosławscy kryminalni zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który przy zakupie samochodu posłużył się cudzym dowodem osobistym i okazał fałszywe potwierdzenie przelewu.

Zatrzymany 28-latek podczas transakcji zakupu bmw posłużył się cudzym dowodem osobistym i okazał fałszywe potwierdzenie wykonania przelewu. Podając nieprawdziwe dane i wprowadzając w błąd sprzedającego przedstawiając sfałszowane potwierdzenia przelewów, wyłudził również telefony komórkowe oraz złotą biżuterię. Osoby oszukane zostały narażone na straty sięgające ponad 23 tys. zł. Policjanci odzyskali część wyłudzonego mienia. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Do pierwszego przestępstwa doszło na terenie powiatu brzozowskiego. Do sprzedającego przyjechał mężczyzna zainteresowany kupnem bmw. Kupujący wylegitymował się dowodem osobistym oraz przedłożył potwierdzenie wykonania przelewu na konto dotychczasowego właściciela. Została zawarta umowa kupna-sprzedaży. Gdy sprzedający zorientował się, że przelew na kwotę ponad 14 tys. zł niestety nie dotarł, postanowił i szukać mężczyzny na własną rękę. Ustalił, że kupujący w trakcie transakcji posłużył się prawdopodobnie dokumentem tożsamości innej osoby i podrobił jej podpis. Mężczyzna dotarł do kupującego i o sprawie powiadomił również policję.

W trakcie prowadzonego przez jarosławskich kryminalnych postępowania okazało się, że ten sam mężczyzna kilka dni po „zakupie” pojazdu, sprzedał go po znacznie niższej cenie mieszkańcowi Jarosławia, podrabiając podpis na umowie.

Wyłudzone BMW zabezpieczono i przekazano właścicielowi. Ustalono również, że jeden z telefonów został przez 28-latka zastawiony w lombardzie. Telefon zabezpieczono i oddano uprawnionej osobie. Mężczyźnie za popełnione przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator wobec 28-latka zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.

Jedynym sposobem, aby uniknąć podobnych sytuacji jest akceptowanie płatności jedynie gotówką, a w przypadku innych towarów bezpieczne formy płatności to odbiór osobisty, oraz przesyłka za pobraniem. W przypadku przelewu najlepiej przekazać kupującemu zakupiony przedmiot dopiero wtedy, gdy wpłacone przez klienta środki zaksięgują się na naszym koncie.

(KWP w Rzeszowie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.