Smartfony, choć coraz bardziej zaawansowane, wydają się również coraz bardziej kruche. Wszystko przez materiały z jakich są wykonane. Producenci stawiają na szkło, co wymusza np. instalacja ładowania indukcyjnego. Żeby uniknąć nieprzyjemności związanych z naprawą, sprawdź jak zabezpieczyć swój telefon.
Czy gwarancja wystarczy?
Nowy telefon kupiony z legalnego źródła zawsze posiada gwarancję. W zależności od producenta, a nawet kraju, trwa ona rok lub dwa lata. W tym czasie jest on zobowiązany do bezpłatnej naprawy urządzenia. Ważne, żeby uszkodzenie nie wynikało z winy użytkownika. Tylko to jest gwarantem wykonania usługi serwisowej. W innym przypadku koszt wymiany komponentów oraz samej naprawy leży po stronie właściciela telefonu. Jeśli nie masz pewności, co obejmuje gwarancja Twojego telefonu, sprawdź tę informację na stronie producenta lub w dokumentach dołączonych do urządzenia.
Alternatywą może okazać się ubezpieczenie. Minusem jest dodatkowa opłata, która bywa zależna od ilości szkód jakie obejmuje polisa – im mniej kosztowna naprawa, tym tańsze ubezpieczenie.
Szkło lub folia na ekran
Najpopularniejszą metodą ochrony telefonu jest szkło hartowane. Można je spotkać w różnych grubościach i stopniach wytrzymałości na uderzenia. Jego podstawową funkcją jest ochrona ekranu przed zarysowaniami. Z tym radzi sobie doskonale. Wszystkie potencjalne rysy zostają na doklejonej szybce, a ekran pod nią zostaje jak nowy. Absorbuje również siłę uderzenia, co pozwoli uniknąć pęknięcia ekranu i konieczności skorzystania z serwisu.
W zależności od modelu telefonu, producenci montują na ekranach lub dodają do zestawu własne folie, które mają pomóc zabezpieczyć ekran. W przypadku zarysowań – można im zaufać. Gorzej z odpornością na uderzenia. Jeżeli masz jakieś obawy, kup szkło zaufanej firmy.
Pokrowiec
Kolejnym zabezpieczeniem, które musi mieć każdy, jest pokrowiec. Na rynku znajdziesz ich setki. Od podstawowych modeli silikonowych, po te wzmacniane.
Podstawową ochronę zapewni nawet najtańszy, przezroczysty cover. Jeśli oczekujesz od niego nieco więcej, zainwestuj w konstrukcje przeznaczone do zadań specjalnych. Charakteryzują się one nieco większym rozmiarem. Telefon staje się masywniejszy, a to może być ich minus, ale dzięki temu case absorbuje energię i rozprasza ją dając większe poczucie bezpieczeństwa.
Poza czysto praktycznym aspektem posiadania pokrowca, może on być również modnym dodatkiem. Posiadający ciekawy wzór lub teksturę case, przyciąga wzrok i wyróżnia nas wśród innych.
Podsumowanie
Czy opisane akcesoria dają pewność, że telefon nie uszkodzi się podczas upadku? Odpowiedź brzmi – nie. Po co więc wydawać na nie pieniądze? Dlatego, że choć nie są to rozwiązania idealne, pozwalają uniknąć wizyty w serwisie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zainwestuj w ubezpieczenie – kilka złotych miesięcznie może uchronić przed wydaniem kilkuset złotych po nieszczęśliwym upadku.