Osoby starsze, choć bardzo często cieszą się pełną sprawnością fizyczną, wymagają regularnej opieki. Szybko postępujący rozwój miast, transportu publicznego oraz coraz większe uzależnienie człowieka od nowoczesnych technologii są w stanie wywołać u nich wrażenie przytłoczenia i dezorientacji.

W takim przypadku nawet zwyczajna wyprawa do przyjaciół mieszkających na przeciwnym końcu danej miejscowości może skutkować utratą orientacji, która w połączeniu z innymi niekorzystnymi czynnikami jest w stanie stworzyć realne zagrożenie. Szczególnej troski wymagają również seniorzy, którzy cierpią na zaburzenia pamięci i koncentracji. Te bardzo często pojawiają się nagle i wkradają do życia niepostrzeżenie, przez co rodzina może nie być w pełni świadoma zaistniałych problemów. Jak zminimalizować ryzyko zaginięcia osoby starszej?

Minimalizować ryzyko szybko i skutecznie

Pierwszym i bardzo prostym, a zarazem efektywnym sposobem jest zadbanie o to, by dana osoba posiadała przy sobie kartkę z podstawowymi danymi osobowymi. Najlepiej umieścić ją w portfelu lub kieszeni płaszcza, czy spodni. Oprócz imienia, nazwiska i adresu zadbajmy o to, by znalazł się tam również numer kontaktowy do krewnych. Świetną opcją będzie zalaminowanie takiej kartki, aby zapobiec jej zniszczeniu. Wykonanie nie zabierze wiele czasu, nie wiąże się też z wysokimi kosztami, a może znacząco ułatwić wyjście z trudnej sytuacji oraz powrót do domu. Na podobnej zasadzie zadziała wyposażenie seniora w telefon komórkowy, który będzie prosty w obsłudze. Zaprogramujmy w nim swój numer, bądź numery alarmowe i przyporządkujmy je do kilku konkretnych klawiszy, korzystając z tak zwanej opcji szybkiego wybierania. Dzięki temu ułatwimy starszej osobie nawiązanie kontaktu w chwili zagubienia, kiedy stres i dezorientacja mogą przyczynić się do obniżenia poziomu koncentracji. Starsze osoby, które są dobrze zaznajomione z obsługą smartfonów, mogą uniknąć zagubienia się dzięki opcji lokalizacji i GPS, jaką w nich umieszczono. Jeśli stracą orientację w terenie, przy pomocy telefonu mogą odczytać swoje położenie i wyznaczyć trasę powrotną. Starajmy się być na bieżąco z rozkładem dnia bliskich nam osób starszych. Prośmy aby powiadamiały nas o zaplanowanych wyjściach, a zwłaszcza o tych, które wiążą się z nieco dłuższą podróżą lub odwiedzeniem nieznanych dotąd miejsc. Takie informacje okażą się nieocenione, gdy w momencie ewentualnego zaginięcia będziemy starali się odnaleźć seniora.

Skorzystać z możliwości oferowanych przez nowoczesną technologię

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z nowoczesnych akcesoriów, które zaprojektowano z myślą o szczegółowym określaniu położenia. Jednym z nich jest lokalizator, który senior zawsze będzie miał przy sobie. Większość tego rodzaju urządzeń posiada niewielkie wymiary i jest bardzo prosta w obsłudze. Niektóre pełnią rolę opaski na rękę, którą trzeba odpowiednio skonfigurować. Wystarczy, że dana osoba ją na siebie założy, a jej bliscy będą mogli w dowolnym momencie uzyskać dostęp do jej położenia, które jest na bieżąco aktualizowane. Lokalizator można też przyczepić do ubrania. To w pełni bezpieczne produkty, które są wygodne i komfortowe w użytkowaniu dla dwóch stron – dla monitorujących i dla monitorowanych. Korzystając z profesjonalnych produktów zyskujemy pewność, że dostęp do danych na temat lokalizacji będziemy posiadali wyłącznie my, czyli jednostki do tego uprawnione. Lokalizator zapewni nam cenne informacje, które pomogą zminimalizować ryzyko zagubienia oraz poziom stresu, który pojawia się u seniorów zmagających się z utratą orientacji w terenie.

O artykule
Artykuł został napisany w oparciu o dane na temat lokalizatorów Bluetooth oraz GPS, w tym lokalizatora notiOne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here