Obecnie smartfon to dla większości z nas nie tylko urządzenie do komunikowania się z bliskimi, lecz także przenośny portfel, dostęp do prywatnych maili, setek zdjęć oraz wrażliwych danych. Nic dziwnego, że często staje się obiektem ataku złodziei czy hakerów. Zobacz, co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą takiego działania.
Po pierwsze, wybierz telefon z odpowiednimi zabezpieczeniami
Warto pamiętać, że różne marki i modele smartfonów zapewniają bardzo zróżnicowany poziom bezpieczeństwa. Za najbezpieczniejsze uznaje się urządzenia marki Apple, ponieważ system iOS jest zamknięty, a tym samym dobrze kontrolowany. Wadą tego sprzętu jest jego wysoka cena, a dla niektórych także brak możliwości personalizacji. Najpopularniejszy system operacyjny, czyli Android, jest otwarty — stopień bezpieczeństwa jest więc znacznie niższy. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na ryzyko!
Na pewno warto zdecydować się na model mający nowoczesne zabezpieczenie w postaci czytnika linii papilarnych — tylko przykładając swoją dłoń w odpowiednim miejscu, odblokujesz ekran i zyskasz dostęp do wrażliwych danych. Takie rozwiązanie oferuje już sporo telefonów np. huawei y6. Jest ono proste, a zabezpiecza telefon lepiej niż wpisywanie PIN-u czy odblokowywanie za pomocą kreślenia symboli na ekranie. W najbardziej zaawansowanych telefonach możesz też skorzystać z odblokowywania za pomocą rozpoznawania twarzy.
Po drugie, poszukaj aplikacji chroniących telefon
Nikt z nas nie ma chyba wątpliwości, że na każdym komputerze stacjonarnym lub mobilnym musi znaleźć się dobry antywirus. Warto pamiętać, że ta sama zasada powinna dotyczyć smartfonów.
Wybierając konkretny pakiet antywirusowy, zwróć uwagę na jego wyniki w testach — kluczowa jest detekcja wirusów w casie rzeczywistym. Przekonaj się też, czy wybrany pakiet nie będzie nadmiernie spowalniał Twojego smartfona. Godne polecenia są antywirusy z opcją lokalizacji zagubionego telefonu oraz niszczenia danych w przypadku kradzieży.
Użytkownicy systemu Android mają dostęp do znajdujących się w sklepie Google Play aplikacji, których zadaniem jest dodatkowa ochrona telefonu i znajdujących na nim danych. Warta rozważenia jest aplikacja lokalizująca zagubiony telefon, a także programy służące do generowania bezpiecznych haseł dostępu bądź popularny AppLock, pozwalający na szyfrowanie dostępu do prywatnych filmów i zdjęć, konwersacji SMS-owych czy wybranych programów.
Po trzecie — odpowiednia konfiguracja ustawień ma znaczenie
Zanim zaczniesz korzystać z nowego smartfona, pamiętaj o skonfigurowaniu ustawień w taki sposób, by zmniejszyć ryzyko utraty bezpieczeństwa. Wiele osób zupełnie pomija ten etap, skupiając się na dostosowaniu warstwy wizualnej czy innych ustawień. To poważny błąd!
W zakładce „Ustawienia” znajdziesz m.in. opcje pozwalające na szyfrowanie plików multimedialnych czy konkretnych danych. Wybierzesz też preferowany sposób odblokowywania ekranu. Uwaga! Skup się podczas wykonywania tego rodzaju czynności, ponieważ jeśli w roztargnieniu ustawisz jakieś zabezpieczenia, o których potem zapomnisz, prawdopodobnie konieczne będzie przywrócenie fabrycznych ustawień.