Zamieszczał fałszywe oferty pracy i wyłudzał pożyczki

Białostoccy policjanci zatrzymali 34-letniego mieszkańca Ełku, który zamieszczał w Internecie fikcyjne oferty pracy, a zdobyte w ten sposób dane osobowe służyły mu do zaciągania pożyczek na niczego nieświadome osoby.

Oszust działał w 2014 i 2015 roku. Zamieszczał w Internecie fikcyjne oferty pracy. Osoby aplikujące na zamieszczoną przez 34-latka ofertę, nie będąc nawet zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną szybko dowiadywały się, że zostały przyjęte na interesujące je stanowisko. Aby rozpocząć pracę należało  tylko dopełnić kilku formalności…

W tym celu niezbędny był scan dowodu osobistego i przelew na symboliczną kwotę na wskazany przez pracodawcę numer konta. W taki oto sposób oszust pozyskiwał dane osobowe potrzebne do zaciągnięcia internetowej pożyczki w imieniu ofiary. Wykonany przez ofiarę przelew na symboliczną kwotę (wystarczy 1 grosz) aktywował nowe konto założone przez oszusta na które wpływały wyłudzone od pożyczkodawcy pieniądze.

Mężczyzna w ten sposób oszukał kilkadziesiąt osób z całego kraju i łącznie wyłudził ponad 370 tys. zł. 34-latek ma bogatą przeszłość kryminalną i już wcześniej był karany, także za oszustwa. Sąd zadecydował o jego 3-miesięcznym areszcie.

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/129154,Bialostoccy-policjanci-zatrzymali-oszusta.html

6 komentarzy do “Zamieszczał fałszywe oferty pracy i wyłudzał pożyczki”

  1. Myślenie, myślenie i jeszcze raz myślenie!! Pieniądze, praca, szczęście nie spadają z nieba! Jeśli coś wydaje się dziwne, warto to sprawdzić. Przy ilości wiedzy, która jest dostępna w sieci trzeba wykazać się dużą naiwnością, aby dać się tak nabrać… A druga kwestia to szkolnictwo – trzeba zacząć uczyć dzieciaki trochę innych zachowań! 🙂 Uczyć myślenia i weryfikowania informacji. Kiedyś była wydana ksiażkowo encyklopedia i z nią się nie dyskutowało 🙂 Teraz każdy może tworzyć treści i bezrefleksyjne podażanie za nitką do kłebka nie zawsze prowadzi nas tam, gdzie byśmy chcieli!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.