1. Jak zidentyfikować fałszywe oferty pracy i uniknąć rekrutacyjnych oszustw

1. Jak zidentyfikować fałszywe oferty pracy i uniknąć rekrutacyjnych oszustw

1. Jak zidentyfikować fałszywe oferty pracy i uniknąć rekrutacyjnych oszustw

Szukanie wymarzonej pracy to ekscytujący, ale również stresujący proces. Wyobraź sobie, że widzisz ogłoszenie, które wydaje się zbyt dobre, by było prawdziwe – wysokie wynagrodzenie, elastyczny grafik, brak wymagań co do doświadczenia. Oczywiście kuszące, ale czy warto dać się wciągnąć w pułapkę rekrutacyjnych oszustów? Pozwól, że podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak rozpoznać fałszywe oferty pracy i uchronić się przed kradzieżą Twoich danych lub pieniędzy.

Uważaj na zbyt atrakcyjne oferty

Jedną z pierwszych rzeczy, na które powinno Cię alarmować, to nierealistyczne warunki zatrudnienia. Jeśli w ogłoszeniu widnieją obietnice wyjątkowo wysokich zarobków, przy jednoczesnym braku wymagań odnośnie kwalifikacji lub doświadczenia, to prawdopodobnie mamy do czynienia z próbą oszukania Cię. Jak podaje portal Demagog, nawet jeśli oferta okazałaby się prawdziwa, to praca na takim stanowisku mogłaby wymagać specyficznych działań, o których nie wspomniano w ogłoszeniu.

Równie podejrzane powinny być oferty, które wyraźnie kierowane są tylko do kobiet lub do „każdego”, niezależnie od kompetencji. Prawdziwe, uczciwe firmy wiedzą, że na różne stanowiska potrzebują pracowników o określonych kwalifikacjach, niezależnie od płci. Dlatego tak ogólne sformułowania to najczęściej sygnał, że mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Sprawdź detale ogłoszenia

Przyjrzyj się uważnie treści ogłoszenia. Jeśli zauważysz błędy językowe, niechlujne sformułowania lub nieformalne zwroty, to może to oznaczać, że ogłoszenie nie zostało opublikowane przez profesjonalną firmę. Portal EURES wskazuje, że rzetelni pracodawcy dołożą starań, aby ich ogłoszenia były przejrzyste i poprawne językowo.

Zwróć również uwagę na formę zatrudnienia. Jeśli w ogłoszeniu brakuje informacji na ten temat, to może to sugerować, że oferta nie jest w pełni legalna. Firmy zawsze podają, czy proponują umowę o pracę, zlecenie czy współpracę B2B.

Podejrzane powinny być również ogłoszenia, w których pracodawca prosi o wykonanie jakichkolwiek czynności przed rozmową kwalifikacyjną, np. o dokonanie przelewu na jego konto. Uczciwe firmy nigdy nie wymagają od kandydatów żadnych opłat w procesie rekrutacji.

Sprawdź tożsamość pracodawcy

Zanim zdecydujesz się aplikować, postaraj się zweryfikować, kto stoi za daną ofertą pracy. Jeśli w ogłoszeniu brakuje nazwy firmy lub agencji rekrutacyjnej, to rzuca to cień na wiarygodność oferty. Jak wskazuje portal GI Group Holding, dobrze jest sprawdzić dane w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Warto również zwrócić uwagę na adres e-mail kontaktowy. Jeśli jest to domena ogólnodostępna, a nie firmowa, to może to sygnalizować, że mamy do czynienia z amatorem, a nie profesjonalną firmą.

Jeśli w trakcie weryfikacji pracodawcy napotkasz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnuj z aplikowania. Nie ryzykuj utraty danych osobowych lub pieniędzy.

Uważaj na wiadomości prywatne

Oszuści coraz częściej wykorzystują także komunikatory i media społecznościowe do rozsyłania fałszywych ofert pracy. Jak podkreśla GI Group Holding, warto zachować szczególną ostrożność, gdy otrzymamy wiadomość prywatną z propozycją pracy, zwłaszcza jeśli nadawca jest nam nieznany.

Zawsze sprawdzaj, czy faktycznie udzieliłeś temu kontaktowi zgody na przesyłanie Ci ofert. Jeśli nie, lepiej zignoruj taką wiadomość lub od razu ją zgłoś jako spam. Pamiętaj, że profesjonalni rekruterzy raczej nie kontaktują się w ten sposób z potencjalnymi pracownikami.

Zaufaj swojej intuicji

Jeśli cokolwiek w ogłoszeniu lub kontakcie od pracodawcy wydaje Ci się podejrzane, nie wahaj się zaufać swojej intuicji. Lepiej dmuchać na zimne i zrezygnować z aplikowania, niż stracić cenne dane lub pieniądze.

Pamiętaj, że uczciwi pracodawcy nigdy nie będą wywierać na Tobie presji, żądać opłat czy wymagać natychmiastowego podjęcia decyzji. Prawdziwe oferty pracy cechują się przejrzystością i poszanowaniem praw kandydatów.

Jeśli w trakcie rekrutacji napotkasz jakiekolwiek próby oszukania, niezwłocznie zgłoś je na stronie stop-oszustom.pl. Tylko wspólnymi siłami możemy skutecznie walczyć z tymi nieczystymi praktykami.

Życzę Ci owocnych poszukiwań wymarzonej pracy i mam nadzieję, że te porady pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek!

Scroll to Top