7 niebezpiecznych trendów w oszustwach na portalach ogłoszeniowych

7 niebezpiecznych trendów w oszustwach na portalach ogłoszeniowych

7 niebezpiecznych trendów w oszustwach na portalach ogłoszeniowych

Wyobraźcie sobie, że właśnie wystawiłeś na sprzedaż coś wartościowego – może to być stary zegar rodzinny, a może ten wspaniały damski rower, który już od dawna zbierał kurz w garażu. Wkraczasz w świat portali ogłoszeniowych, z nadzieją na szybką i opłacalną transakcję. Niestety, w tym samym momencie do akcji wkraczają cwani oszuści, którzy czyhają na Twoją naiwność i chęć szybkiego zarobku. Zamiast cieszyć się z udanej sprzedaży, możesz stać się ofiarą cyfrowych przestępców.

Choć internetowe targi wymiany dóbr to nieocenione narzędzie, to niestety znaczna część użytkowników tych platform padła ofiarą różnego rodzaju oszustw. Według najnowszego raportu CSIRT KNF (Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa) w 2021 roku aż 75% zgłoszeń dotyczyło prób wyłudzeń pieniędzy na portalach ogłoszeniowych Raport CSIRT KNF. To naprawdę zatrważająca statystyka!

Czas głębiej przyjrzeć się 7 najniebezpieczniejszym trendom w świecie oszustw na portalach ogłoszeniowych.

1. Fałszywe ogłoszenia sprzedaży

Jedną z najpopularniejszych metod wśród cyberprzestępców jest publikowanie fałszywych ogłoszeń sprzedaży. Mogą to być fikcyjne produkty, których w rzeczywistości nie ma, lub oferty oparte na podrabianych lub skradzionych przedmiotach. Przestępcy kusią potencjalnych kupców niską ceną, a gdy ktoś złapie się na haczyk i przeleje pieniądze, po produkt oczywiście nikt się nie zjawia. Ofiary tracą swoje oszczędności, a oszuści znikają bez śladu.

2. Fałszywe ogłoszenia wynajmu

Kolejny popularny manewr to wystawianie fałszywych ogłoszeń wynajmu nieruchomości. Cyberprzestępcy podszywają się pod właścicieli domów lub mieszkań, publikując atrakcyjne oferty po zaniżonych cenach. Kiedy ktoś się zainteresuje i wpłaci zaliczkę, okazuje się, że ogłoszenie było fałszywe, a domniemany właściciel znika. Najczęstsze miejsca, w których można spotkać takie oferty, to portale typu OLX, Gumtree czy Gratka.

3. Prośby o przesłanie kodu BLIK

Wraz z rozwojem nowoczesnych metod płatności, pojawiły się również nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy. Coraz częściej oszuści kontaktują się z potencjalnymi ofiarami, podszywając się pod sprzedawców na portalach ogłoszeniowych. Następnie proszą o przesłanie kodu BLIK, pod pretekstem weryfikacji tożsamości lub dokonania płatności. Oczywiście po udostępnieniu tego kodu, pieniądze znikają z konta.

4. Wyłudzanie danych do logowania

Inną niebezpieczną metodą jest wyłudzanie danych logowania do kont bankowych. Oszuści mogą na przykład wysyłać fałszywe wiadomości e-mail, SMS-y lub dzwonić, podając się za pracowników banku. Twierdzą, że istnieje podejrzenie włamania na Twoje konto i pilnie potrzebują Twoich danych do weryfikacji. Oczywiście w rzeczywistości chcą uzyskać dostęp do Twoich oszczędności.

5. Podszywanie się pod firmy kurierskie

Coraz częściej oszuści podszywają się także pod firmy kurierskie. Wysyłają fałszywe powiadomienia o rzekomej przesyłce, która czeka na odbiór. By odebrać paczkę, ofiara musi podać dane karty płatniczej lub dokonać przedpłaty. Oczywiście paczka nigdy nie dociera, a pieniądze znikają.

6. Prośby o pomoc finansową

Inną podstępną metodą są prośby o pilną pomoc finansową, kierowane do osób sprzedających na portalach ogłoszeniowych. Oszuści podszywają się pod znajomych, rodzinę lub innych zaufanych ludzi, twierdząc, że znaleźli się w nagłej potrzebie. Ofiara, chcąc pomóc bliskiej osobie, wysyła pieniądze, ale oczywiście nigdy ich nie odzyskuje.

7. Fałszywe aukcje i licytacje

Cyberprzestępcy mogą również podszywać się pod sprzedawców, którzy wystawiają atrakcyjne przedmioty na aukcje. Wygrywasz licytację, wpłacasz pieniądze, ale towar nigdy do Ciebie nie dociera. Oszuści znikają, a Ty zostajesz z pustymi rękami.

Niestety lista zagrożeń związanych z portalami ogłoszeniowymi jest naprawdę długa. Cyberprzestępcy nieustannie wymyślają nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy jako użytkownicy tych platform, byli wyjątkowo czujni i ostrożni.

Według raportu Policji, w 2021 roku odnotowano aż 76 450 oszustw internetowych, z czego ponad 75% dotyczyło właśnie transakcji na portalach ogłoszeniowych Raport Policji. To naprawdę zatrważająca skala problemu!

Dlatego też, przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji, zawsze warto dokładnie zweryfikować wiarygodność sprzedawcy. Nie otwieraj podejrzanych linków, nie podawaj danych logowania, a już na pewno nie przesyłaj kodów BLIK. Bądź czujny, a pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, możesz cieszyć się udanymi zakupami i sprzedażami na portalach ogłoszeniowych.

Pamiętaj też, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń oszustwa, zawsze możesz zgłosić to na stronę Stop Oszustom. Wspólnie walczmy z cyberprzestępcami!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top